У США почнуть поетапно скасовувати карантин, введений через пандемію коронавірусу. Це буде відбуватися згідно триступеневого плану під назвою «Відкриємо Америку знову», який розробив Білий дім, пише Медуза.
У плані немає конкретних термінів, але фахівці все одно вважають, що думати про скасування карантину в країні ще рано.
Обмеження будуть знімати не відразу по всій країні, а в кожному штаті окремо
Коли скасовувати карантин – губернатори штатів будуть вирішувати самостійно. За словами президента Дональда Трампа, якщо штат вважатиме, що робити це ще рано, то зможе залишити обмеження в силі; якщо вирішить, що час прийшов, то зможе керуватися планом Білого дому, при необхідності підстроївши його під себе.
До відміни карантину зможуть приступити лише штати, що відповідають певним вимогам. Серед них зниження числа передбачуваних і підтверджених випадків коронавірусу протягом останніх двох тижнів, відсутність важких хворих з COVID-19 і налагоджена програма тестування людей в зоні ризику. Також перед скасуванням обмежень штати повинні будуть переконатися, що у них вистачає можливостей для тестування та лікування нових хворих COVID-19.
План складається з трьох етапів. Як пише Associated Press, перехід від одного до іншого має відбуватися не раніше, ніж через 14 днів і лише у разі зниження кількості нових випадків коронавірусу.
- Перший етап. Люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями — у карантині. Інші можуть виходити з будинку, але в громадських місцях (наприклад, парках, магазинах) мають триматися на максимальній відстані один від одного. Можна збиратися групами до 10 осіб. Багато продовжують працювати віддалено, в офісах закриті зони загального користування (наприклад, столові). Знову проводяться планові медичні операції. Спортзали, кінотеатри, храми і кафе відкриті, але дотримуються «суворої вимоги» фізичного дистанціювання. Школи і бари закриті.
- Другий етап. Можна збиратися групами до 50 осіб. Кінотеатри, храми і кафе дотримуються «помірних вимог» фізичного дистанціювання, спортзали продовжують дотримуватися суворих вимог гігієни. Школи, дитячі сади і табори відкриваються. Бари теж відкриті, їхні відвідувачі дотримують дистанції. Знову можна здійснювати необов’язкові подорожі. В іншому все так само, як і на першому етапі.
- Третій етап. Люди похилого віку та люди з хронічними захворюваннями можуть виходити з будинку, дотримуючись дистанції. Обмежень на масові зібрання і роботу в офісі немає, але в місцях скупчення людей рекомендується проводити якомога менше часу. Дозволено відвідувати будинки престарілих та лікарні. Кінотеатри, храми і кафе дотримуються «м’яких вимог» фізичного дистанціювання, спортзали дотримуються стандартних вимог гігієни. Барам можна приймати більше відвідувачів, ніж раніше. В іншому все так само, як і на другому етапі.
Протягом усіх трьох етапів люди повинні дотримуватися правил особистої гігієни: мити руки з милом або використовувати санітайзери, не чіпати обличчя руками, чхати в серветку або у згин ліктя, носити маски в громадських місцях. Роботодавці мають забезпечувати дистанцію між працівниками та забезпечити їх засобами індивідуального захисту, вимірювати їм температуру, хворим не дозволяти виходити на роботу, проводити дезінфекцію приміщень.
Експерти вважають, що США поки не готові до скасування карантину
План «Відкриємо Америку знову» свідчить про те, що Трамп відмовився від ідеї нав’язати губернаторам конкретні терміни зняття карантину. Але президента все одно розкритикували за таке поспішне рішення. Так, професор епідеміології з Гарварду Марк Липстич вважає, що ні один з штатів ще не досяг піку захворюваності COVID-19. На думку глави Центрів з контролю і профілактики захворювань США Роберта Редфілда, пік близький, але якщо обмеження будуть знімати занадто швидко, варто чекати нової хвилі.
Крім того, на думку ряду експертів в області охорони здоров’я, бізнесменів і політиків-демократів, в США ще не досягнуті достатні масштаби тестування, щоб послаблювати заборони на взаємодію між людьми.
За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань США, в країні щодня проводять близько 120 тисяч тестів на COVID-19. Для повернення до нормального життя без ризику другої хвилі епідемії треба проводити, за різними оцінками, від 500 тисяч до 20-30 мільйонів тестів кожен день. Член групи Білого дому по боротьбі з коронавірусом, глава Національного інституту алергічних та інфекційних захворювань США Ентоні Фаучі визнав, що країна поки не готова до тестування в необхідних масштабах.
Трамп, проте, запевняє, що США роблять більше тестів на коронавірус, ніж будь-яка інша країна (він уже говорив це, і його вже ловили на брехні), і що це найкращі тести в світі. «Наша країна має відкритися, і вона відкриється, відкриється безпечно і, сподіваюся, швидко. Деякі регіони (знімуть карантин) швидше, ніж інші, але проводяться неймовірні обсяги тестування, і губернатори будуть використовувати всі необхідні види тестів. Якщо вони не задоволені результатами цих тестів, вони не мають знімати карантин», — заявив президент США.
США в даний час є світовим лідером по захворюваності та смертності від коронавірусу. На 17 квітня в країні зафіксована 671 тисяча випадків COVID-19, померло 33 тисячі осіб.