У суботу президент США Дональд Трамп виконав свою погрозу запровадити жорсткі тарифи (мито) проти Мексики, Канади та Китаю, підготувавши підґрунтя для дестабілізуючої торгівельної війни з найбільшими торгівельними партнерами Сполучених Штатів. Повідомляє NYT.
Перебуваючи в Мар-а-Лаго в Палм-Біч він підписав три укази про введення 25-відсоткових тарифів на всі товари з Канади та Мексики, а також дещо нижчого 10-відсоткового тарифу на експорт канадської нафти. Трамп також запровадив 10-відсоткові мита на китайські товари.
За словами представника Білого дому, укази також містять положення про відповідні санкції: якщо країна відповість власними митами на американські товари, США введуть додаткові обмеження.
Хоча зазвичай мита застосовуються для виправлення дисбалансів на ринку, нові обмеження мають іншу мету: тиск на Канаду та Мексику з метою припинення міграційного потоку та наркотрафіку, а також покарання Китаю за його роль у розповсюдженні фентанілу. Президент Трамп заявив, що не має наміру вести переговори щодо тарифів і закликав компанії переносити виробництва до США.
Що передувало
Виступаючи в Овальному кабінеті у п’ятницю, президент заперечив, що його ентузіазм щодо тарифів є переговорним інструментом або що він домагається конкретних поступок від інших країн. Він повторив свої звичні скарги на те, що Китай, Канада і Мексика несуть відповідальність за потік фентанілу в США, який, за його словами, вбиває “сотні тисяч” американців щороку. Втім, не зовсім зрозуміло, як мита можуть вплинути на постачання фентанілу до Штатів.
WP пише, що в цілому, коментарі Трампа являють собою найширше меню торгівельних загроз, з якими виступав будь-який президент США за останні десятиліття.
Новий президент визнав, що такі високі тарифи можуть спричинити для американців “певні тимчасові короткострокові перебої”, але додав: “Люди це зрозуміють”. Він каже, що це не спричинить інфляцію.
“Тарифи не викликають інфляцію. Вони спричиняють успіх”, – сказав президент.
Досталося і Європейському Союзу. Трамп “абсолютно точно” запровадить тарифи на їхні поставки до США.
“З нами дуже погано поводяться: Вони не купують наші машини, вони не купують наші сільськогосподарські продукти, по суті, вони не беруть майже нічого. І ми маємо величезний дефіцит у відносинах з Європейським Союзом. Тому ми будемо робити щось дуже суттєве з Європейським Союзом”, – заявив він.
Також він не поділився планами на нові митні обмеження, але повідомив, що мита можуть запровадити і на імпорт нафти, газу, алюмінію і сталі.
“Це буде величезна сума грошей для нашої країни, величезна сума”, – сказав президент, повторивши своє помилкове твердження про те, що іноземці сплачують американські мита. “Мита зроблять нас дуже багатими і дуже сильними”.
Головні економічні радники пана Трампа, а також його новопризначений міністр фінансів Скотт Бессент і обраний ним на посаду міністра торгівлі Говард Лутнік відкинули ідею про те, що американські споживачі постраждають від тарифів.
Хто заплатить насправді
Адміністрація Трампа після підписання указів випустила заяву в якій наголосила, мита це покарання компаній Мексики, Канади і Китаю за потік наркотиків до Штатів. Білий дім наголошує, що за це все будуть платити компанії цих країн, а не звичайні американці.
WP відмічає, що фактично, митні платежі сплачують американські імпортери Митній та прикордонній службам США, коли забирають свої імпортні товари в американських портах.
У підсумку, тягар цього податку розподіляється між американським імпортером, іноземним виробником та кінцевим споживачем і варіюється залежно від конкретних ринкових умов. Але в більшості випадків витрати на тарифи майже повністю несуть американські компанії та споживачі.
Торік американці купили товарів з цих трьох країн на суму близько 1,3 трильйона доларів.
Торгівельні експерти попереджають, що мита можуть значно посилити інфляцію у США. За оцінками економістів, вони можуть коштувати американським споживачам в середньому $835 на особу або понад $3,300 на сім’ю.
Джеймс Найтлі, головний міжнародний економіст ING, попередив, що найбільше постраждають від підвищення тарифів споживачі з низьким рівнем доходів. Це пов’язано з тим, що ці домогосподарства, як правило, витрачають більшу частину свого доходу на фізичні товари порівняно з домогосподарствами з вищими доходами, які непропорційно витрачають більше на послуги та враження.
У Торговій палаті США наголосили, що такі заходи завдадуть значної шкоди американській економіці, оскільки багато імпортних матеріалів не мають внутрішніх альтернатив.
Як пише NYT, Тарифи підвищать вартість ведення бізнесу з трьома найбільшими торгівельними партнерами Сполучених Штатів, і це може стати початком економічно болючої торгівельної війни.
Мексика – торгівельний партнер США №1
80 відсотків свого експорту країни ацтеків відправляє до Штатів. Міністр торгівлі Мексики Марсело Ебрард заявив, що найбільшим експортером Мексики до США є американська компанія General Motors. Загалом його країна є головним постачальником автомобілів, комп’ютерів, телевізорів і холодильників. Кожен третій холодильник, який купують американці, виробляється в Мексиці. Також він нагадав, що американці купують дуже багато мексиканських харчових продуктів.
Продукти для американців подорожчають
CNN пише, що обидві країни постачають значну частку кількох ключових категорій харчів. Наприклад, Мексика є найбільшим постачальником фруктів і овочів у США, а Канада лідирує з експорту зерна, худоби та м’яса, птиці тощо.
Ці тарифи можуть призвести до зростання цін на продукти харчування для пересічного покупця, в той час, як зростання цін на продукти харчування вже викликає занепокоєння у багатьох американських сімей.
Ось які продукти найбільше закуповуються у найближчих сусідів і торгівельних партнерів США:
Виробництво авто під ударом
Автомобілебудування в Північній Америці стало глибоко інтегрованим завдяки торгівельним угодам, пише The Economist, а дешевше виробництво в Мексиці й Канаді приваблює американські компанії. Минулого року з цих двох країн до США було імпортовано 3,6 млн автомобілів, що склало 22% від загального обсягу продажів. Проте запропоновані Дональдом Трампом тарифи можуть суттєво вдарити по галузі, особливо по компаніях Stellantis, General Motors та Volkswagen, які сильно залежать від виробництва за межами США. За оцінками Barclays, 25-відсотковий тариф може повністю знищити прибутки “великої трійки” Детройта (Chrysler Group LLC, General Motors и Ford Motor Company), якщо виробники не змінять свою стратегію.
Тарифи не лише піднімуть ціни на автомобілі – прогнозується їхнє зростання на $3,000, що вдарить по споживачах і загальному рівню продажів. Автовиробники також зіткнуться з іншими викликами, такими як можливе скасування субсидій на електромобілі та зміни в екологічному регулюванні. Якщо нові мита протримаються лише кілька тижнів, вони вже завдадуть серйозних збитків, а їхня тривалість може спричинити довгострокову кризу в галузі. Хоча Трамп обґрунтовує свою політику поверненням виробництва в США, наслідки можуть обернутися “автомобільною катастрофою”.
В деяких штатах подорожчає бензин
Додаткові витрати на енергоносії можуть бути особливо руйнівними для економіки США, саме тому адміністрація Трампа вирішила обкласти канадську нафту 10-відсотковим митом, порівняно з 25-відсотковим для інших товарів. Тарифи також можуть спричинити помірне зростання цін на заправках, особливо на Середньому Заході, де нафтопереробні заводи переробляють багато канадської нафти на такі види палива, як бензин і дизельне пальне.
Сполучені Штати можуть бути найбільшим виробником нафти у світі, але приблизно 40 відсотків сирої нафти, яку вони переробляють, надходить з інших країн, згідно з даними Американської асоціації виробників палива та нафтохімічної промисловості. Канада є найбільшим джерелом імпортованої нафти, за нею йде Мексика.
Що кажуть прибічники тарифів
Зак Моттл, президент Atlas Tool Works, виробника металоконструкцій поблизу Чикаго, назвав тарифи «сміливим і необхідним кроком на шляху до зміни десятиліть невдалої торгівельної політики та відновлення американської виробничої та сільськогосподарської галузей».
Пан Моттл, який також є головою Коаліції за процвітаючу Америку (Coalition for Prospering America), групи, яка підтримує тарифи, сказав в інтерв’ю, що його завод боровся, і що він бачив, як багато постачальників і клієнтів за останні десятиліття вийшли з бізнесу через іноземну конкуренцію.
«Універсальний тариф – це чудовий спосіб отримати дохід і дати поштовх зростанню робочих місць в Америці», – сказав він.
Реакція Канади, Мексики та Китаю
Очікується, що нові податки розхитають північноамериканську економіку, що загрожує відновленням інфляції в США, можливою рецесією в Канаді та поглибленням спаду в Мексиці.
У відповідь на ці заходи Канада, Мексика та Китай пообіцяли ввести дзеркальні тарифи на американські товари. Зокрема, Канада розглядає можливість обкласти податками американські апельсиновий сік, віскі з Теннессі та арахісове масло з Кентуккі, що вдарить по штатах, які підтримали Трампа на виборах. Це стратегічне рішення. Також мита можуть запровадити на американські автомобілі, алкоголь та продукцію Tesla.