Акції протесту у Москві з вимогою допустити незалежних кандидатів на вибори в Мосміськдуму навряд чи можуть привести до чого-небудь системного, так як підвищити градус протестного руху можуть вимоги про відставку уряду і президента Володимира Путіна. Відповідну думку в коментарі InfoResist висловив російський правозахисник Марк Фейгін.
“По-перше, ситуація не революційна, яка єдино може призвести до якихось поступок влади, наприклад, перенесення виборів на березень, як цього вимагали на останньому мітингу організатори, ті, хто не перебуває під адміністративним арештом, ряд кандидатів у депутати. А це такі дрібні вимоги, вони не будуть задоволені, тому що протести реально обмежуються тільки тими, хто виходить. Тобто вони не розширюються ні географічно, ні соціально. В основному бунтує московська молодь, яка і так регулярно виходить. От якби промислові підприємства встали або державні службовці прийшли чи шахтарі Кузбасу, тоді, звичайно. Тоді б це точно призвело до якихось наслідків, які б позначилися на ситуації в цілому”, – вважає він.
Правозахисник також зазначив, що протест замкнувся на московських виборах, які нічого не вирішують. Фейгін підкреслив, що якщо вимоги протестувальників будуть виконані і незалежних кандидатів допустять до виборів, надалі їх результат буде просто сфальсифікований.
“І що потім? Якщо ви домагаєтеся лише допуску до участі у виборах, а головне гасло – це “допускай – відпускай” – тобто допускай до виборів, відпускай з-під адміністративних арештів. Ну так це замкнений протест, обмежений виключно локальними вимогами московських виборів. У такого протесту не може бути перспективи. Умовно кажучи, десь в Кузбасі виходити людям протестувати заради того, щоб допустили Яшина та Соболь на вибори, ну немає ніякого мотиву. І тому думати, що система від цього похитнеться, я так не думаю” – сказав він.
“Я бачу, що виникає союз не з радикальними групами, до яких я себе відношу, а з якимись помірними. А помірні – це люди в основному політично неорганізовані. Це ті, хто пропонує вести діалог з владою, мовляв, давайте вести себе спокійно, без революційних вимог, без зміни системи, без радикальних гасел, за які нас усіх посадять. А давайте по трохи просити у влади, щоб вона посунулася зі своїх жорстких позицій щодо московських виборів та інших подібних локальних питаннь. Але ні в якому разі не відставка Путіна, не дай бог, ви що, це кінець всьому. Ось тому я не бачу ні ідеологічної, ні стратегічної перспективи цього протесту. У всякому разі поки що. А от з точки зору політико-ідеологічної – а куди розвиватися, куди ви рухаєтеся, знову по бульварах пройдете? А яка мета? Кремль тоді штурмуйте, тоді є хоч якась логіка, давайте увійдемо в Кремль і виженемо Путіна, ну з моєї особистої точки зору. І тоді все зміниться“, – резюмував Фейгін.
Нагадаємо, 10 серпня в Москві майже 50 тисяч громадян взяли участь в узгодженому з мерією мітингу протесту проти усунення опозиційних кандидатів на виборах до Мосміськдуми. В ході мітингу силовики в черговий раз проводили затримання.
Під час одного з таких затримань один з працівників правоохоронних органів завдав удару дівчині в живіт.