З офіційних висловлювань Дональда Трампа й американських чиновників може скластися відчуття, що Вашингтон відвернувся від України і намагається тепер стати партнером Росії. Однак неофіційно джерела в Білому домі дають зрозуміти, що розворот в американській політиці не настільки істотний, пише Агентство.
Стосунки з Україною. Володимир Зеленський може відновити стосунки зі США, кажуть джерела Politico. За їхніми словами, різкі висловлювання Трампа на адресу Зеленського пов’язані не з поворотом у бік Росії, а з обуренням з приводу реакції Києва на запропоновану угоду про передачу США доступу до корисних копалин країни. Джерела зазначають, що Києву потрібно активно працювати з американською стороною для укладення цієї угоди.
Посадовці адміністрації США та представники Республіканської партії, які перебувають у тісному контакті з командою Трампа, у розмові з Politico назвали слова американського президента прикладом його зухвалої тактики ведення переговорів.
Трамп хоче підписати договір з Україною до того, як буде ухвалене рішення щодо збільшення військової підтримки Києва або початку посередництва в офіційних мирних переговорах між Україною та Росією, говорили джерела Reuters. За словами співрозмовників агентства, для американського президента важливо публічно продемонструвати виборцям у США, що Вашингтон відшкодовує надану Україні допомогу.
Переговори про угоду тривають, пише з посиланням на джерела Axios. Нещодавно США представили Україні оновлену версію угоди, яка враховує побоювання Зеленського. Зокрема, з неї зникла згадка про те, що угода потрапляє під юрисдикцію суду в Нью-Йорку. Кілька помічників Зеленського вмовляли його підписати угоду, розповіло одне з джерел видання.
Відносини з Росією. Державний секретар США Марко Рубіо через кілька годин після зустрічі з російською делегацією в Ер-Ріяді переконував європейських союзників, що переговори з Москвою не стали різким розворотом американської політики, пише The New York Times. Як розповіли джерела газети, він запевнив, що переговори потрібні були для того, щоб перевірити, чи серйозно Кремль налаштований на припинення вогню.
Рубіо сказав союзникам, що США не будуть нав’язувати Україні та Європі жодної угоди. Також він запевнив, що Вашингтон не скасує санкції проти Росії, якщо поведінка Москви помітно не зміниться, хоча й можливі деякі послаблення. Крім того, Рубіо визнав, що Кремль може використати переговори, щоб посіяти розбіжності на Заході, зазначає NYT.
Схожі тези висловлювали й джерела Financial Times серед американських чиновників. Вони говорили, що переговори в Ер-Ріяді розглядалися у Вашингтоні як можливість оцінити, чи налаштована Росія на припинення конфлікту. Економічні та геополітичні питання додали до порядку денного, щоб спонукати Москву зупинити війну і показати їй, що відновлення контактів несе переваги, зазначали співрозмовники FT.