У четвер, 23 квітня, вчені Оксфордського університету почали тестувати вакцину від коронавірусу на людях. Вона була розроблена в рекордно короткі терміни, повідомляє Русская служба BBC.
Всього в експерименті будуть задіяні 500 добровольців – чоловіки і жінки віком від 18 до 55 років. Якщо все складеться максимально вдало, ефективність коронавірусної вакцини можна буде підтвердити до початку осені, при цьому самі розробники впевнені в успіху на 80%.
Роботу над вакциною від Covid-19 в Оксфорді почали вже на наступний день після публікації розшифрованого генома коронавірусу, 11 січня. За допомогою технології рекомбінантної ДНК в лабораторії був створений антиген до SARS-CoV-2. Для тестування вакцини британський уряд виділив вченим близько 25 мільйонів доларів.
Як будуть тестувати вакцину?
Добровольці будуть розбиті на дві групи. Учасникам однієї зроблять ін’єкцію тільки що розробленого препарату, іншій – звичайне щеплення від менінгіту, як плацебо. Згодом учасники експерименту повинні будуть заразитися вірусом природним шляхом. Якщо перша фаза виявиться успішною, то дослідники перейдуть до другого етапу, під час якого максимально розширять віковий діапазон учасників. На третьому етапі візьмуть участь 5 000 волонтерів старше 18 років, однак щеплення від коронавірусу зроблять тільки половині людей.
Коли вакцина буде готова?
Згідно амбіційними планами вчених, підготувати 1 мільйон доз вакцини планується вже до вересня. Фахівці попереджають, що випробування можуть провалитися, а вся мільйонна партія виявиться марною.
Нова технологія
Нова вакцина розроблена на основі аденовірусу шимпанзе, в який вставлений фрагмент РНК, що відповідає за виробництво “шипових білків” коронавірусу. Такі вакцини практично не випробовувалися на людях.У світі не ліцензована ще жодна людська РНК-вакцина, і у науковців немає ніякої гарантії, що вона взагалі буде працювати.
Інфекція може бути посилена
Вчені побоюються, що розроблена вакцина може не захищати від коронавірусу, а навпаки, підсилювати його дію. Цей незвичайний феномен (ADE, антитіло-залежне посилення інфекції) було виявлено понад півстоліття тому і полягає в тому, що іноді в присутності специфічних антитіл вірус починає вести себе ще більш агресивно і зараження лише посилюється.
Як повідомлялося раніше, перша випробувачка вакцини від COVID-19 описала свій досвід.