У Німеччині обговорюють, чи несе в собі ризик співпраця з Вашингтоном у сфері військової авіації на тлі несподіваного припинення постачання зброї та розвідданих із США до України. Функція швидкого відключення (Kill Switch) американських винищувачів F-35 може поставити ВПС ФРН (Люфтваффе) у залежність від Білого дому, написали німецькі газети Handelsblatt та Bild у суботу, 8 березня.
Співрозмовник Handelsblatt у військовій галузі закликав не панікувати і назвав малоймовірною можливість того, що Вашингтон поставить Люфтваффе в залежність і припинить підтримку.
“У цьому разі ми зможемо літати на F-35, поки в нас не скінчаться запчастини або машини не потребуватимуть оновлення системи”, – сказало джерело ділового видання.
Газета Handelsblatt нагадала, що раніше у Lockheed Martin вже виникали проблеми з програмним забезпеченням для винищувачів F-35. Це призвело до відтермінування поставок машин для Данії, Норвегії та Бельгії.
Заступник голови фракції Християнсько-демократичного і Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС) у Бундестазі Йоганн Вадефул (Johann Wadephul) заявив газеті Handelsblatt, що консервативний блок не має намірів відмовлятися від контракту на F-35. Його однопартієць, депутат Бундестагу Інґо Ґедехенс (Ingo Gädechens) закликав ретельніше вивчити цю проблему.
“Нам потрібно уважно придивитися і бути обережними. Якщо ми витрачаємо стільки грошей на таку систему озброєння, як F-35, ми також повинні мати можливість самостійно вирішувати, як її використовувати, – сказав Ґедехенс газеті Bild 8 березня. – Чи можуть американські системи озброєння, які ми закупили для Бундесверу, бути просто відключені імпульсивним рішенням Дональда Трампа? Звичайно, цього не можна допустити, і тому необхідно зараз же серйозно розглянути це питання”.
Одним із перших на це звернув увагу ветеран німецької дипломатії Вольфґанґ Ішинґер (Wolfgang Ischinger) – колишній голова Мюнхенської безпекової конференції та колишній посол Німеччини у США і Великобританії.
“Насправді, це може бути гарною ідеєю для Берліна – вимагати від США залізних гарантій щодо F-35. Якщо ми змушені турбуватися про те, що США можуть зробити з майбутніми німецькими F-35 те саме, що зараз роблять з Україною, – ми могли б розглянути можливість скасування угоди. Ненадійний постачальник?” – написав він у соцмережі Х 6 березня.
Ішинґер мав на увазі контракт від грудня 2022 року про купівлю Німеччиною за 10 млрд євро 35 американських винищувачів-бомбардувальників F-35, здатних нести ядерну зброю. Перші машини мають надійти на озброєння ВПС ФРН уже 2026 року. Німеччина замінить ними флот винищувачів Tornado.
Висловлювання Ішинґера стало реакцією на дискусію в соцмережах, учасники якої обговорювали можливу наявність функції швидкого відключення у винищувачів F-35.
“Швидке відключення у F-35 – це більше, ніж просто слух. Але набагато простіше зробити це через систему планування місії, тоді літак узагалі залишиться на землі”, – написав у соцмережі Х 5 березня глава пресслужби німецької оборонно-промислової компанії Hensoldt Йоахім Шранцхофер (Joachim Schranzhofer).
У листопаді 2024 року ця фірма оголосила про співпрацю з американською Lockheed Martin – виробником F-35.