Умови самоізоляції тільки в Києві порушують приблизно 40 тисяч громадян, які повернулися з країн – епіцентрів поширення коронавіруса. Про це у своїй колонці для НВ пише віце-прем’єр-міністр України, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
За його словами, з початком пандемії країни з різним політичним устроєм постали перед необхідністю обмеження демократії. Кількість заражених щодня зростає в геометричній прогресії, кількість смертей в Україні до сих пір перевищує кількість тих, хто одужав.
Єдина можливість максимально швидко припинити поширення вірусу COVID-19 і повернути країну до нормального життя – це обмежити пересування тих, хто вже захворів коронавірусом або є потенційними його носієм.
За даними Федорова, потенційних носіїв – десятки тисяч і їх кількість зростає безперервно. Ці люди повинні пройти 14-денну обсервацію, на що письмово погоджуються. Проте слідують взятим на себе зобов’язанням одиниці.
Для того, щоб контролювати можливих переносників китайської зарази, 7 квітня в міністерстві запустили спеціалізований мобільний додаток Дій вдома. Ініціатива, стверджує Федоров, була зустрінута шквалом звинувачень в бажанні контролювати чуже життя. Однак, пише чиновник, єдина мета авторів ініціативи – отримання достовірної інформації про кількість людей, які дотримуються умов обсервації, в якому регіоні яка ситуація і як правильно розподілити ресурси для придушення спалаху епідемії в самому її початку.
Тому Федоров спростував ряд поширених міфів.
Мобільний додаток добровільно встановлюється тими, хто погодився на самоізоляцію або обсервацію. Серед них хворі, недавні мандрівники в інші країни і ті, хто контактував з хворими і можуть бути носіями вірусу. Перелік цих людей складають співробітники держустанов МОЗ.
Їхні контакти (номер телефону та адреса) знаходяться в єдиній базі і авторизуватися в додатку можуть тільки з зазначених раніше номерів. Нікого за відсутність додатків не штрафують. Користувачі додатку час від часу отримують смс з проханням підтвердити режим обов’язкової самоізоляції за допомогою селфі. Якщо такого підтвердження не відбувається протягом 15 хвилин, відповідна інформація надходить в поліцію. Правоохоронці перевіряють чи було ігнорування повідомлення умисним. Поліцейські можуть зателефонувати або приїхати до порушника. Якщо він діяв свідомо, то – штраф. Якщо повторно і свідомо – кримінальна відповідальність. Однак про постійне спостереження мова не йде. Фіксація геолокації – тільки в момент відправки фото.
Громадяни, які досягли віку 60 років – в основній групі ризику зараження, а додаток – для потенційних рознощиків зарази.
З тими, у кого немає мобільного телефону, буде працювати спеціальна команда і колл-центр. Співробітники останнього можуть дзвонити на міський телефон без попередження, щоб переконатися, що громадянин дотримується встановлених урядом правил самоізоляції.
«Дій вдома — це не про примус, а скоріше про самосвідомість», – резюмував Федоров.
Раніше повідомлялося, що контролювати українців на самоізоляції будуть за допомогою програми «Дія».