У НАН заявили, що населення України значно скоротиться і порятунок – у мігрантах

До кінця ХХІ століття чисельність населення України скоротиться до 22 млн. Про це повідомляє прес-служба Національної академії наук України.

У НАН зазначають, що поки не бачать шляхів зупинки процесу скорочення населення України, проте вказують, що більшість країн Європи розв’язують проблему коштом мігрантів. Заступник директора Інституту демографії НАН України Олександр Гладун вважає, що швидше за все так буде і в нашій країні.

“Україна буде цікавити мігрантів з азійських країн, Кавказу, колишніх республік Радянського Союзу. І шляхом цього, можливо, вдасться стабілізувати чисельність населення. Поки немає передумов, щоб зробити це коштом природного фактора”, – сказав Гладун.

Він пояснив, що на скорочення українського населення впливає пандемія коронавірусу, але остаточну оцінку можна буде дати тільки після її завершення. Серед причин смерті COVID-19 займає третє місце після серцево-судинних і онкологічних захворювань. Крім того, в Україні вища, ніж у Європі, смертність і нижча народжуваність.

Більшість опитаних українців стверджують, що не можуть дозволити собі мати двох і більше дітей з економічних причин – низької заробітної плати, відсутності власного житла і нерозвиненої соціальної інфраструктури – відсутності достатньої кількості дитсадків і гнучкої системи роботи.

У НАН додали, що змінилася і репродуктивна поведінка жінок: спочатку вони вчаться і роблять кар’єру, а вже після цього створюють сім’ю і народжують дітей. Крім того, в Україні спостерігається статевий дисбаланс на користь жінок (у віці старше 35 років). Попри те, що хлопчиків народжується більше, ніж дівчат, поступово співвідношення змінюється через високу смертність чоловіків працездатного віку.

Згідно прогнозу ООН про демографічну ситуацію в Україні, до 2050 року населення України може скоротитися до 35 млн. Зазначається, що низький коефіцієнт народжуваності, високий рівень смертності і постійне зростання рівня зовнішньої міграції руйнують людський капітал України, а значить, і основу для сталого розвитку.

В ООН заявили, що недостатній рівень добробуту і відсутність у жінок можливостей поєднувати кар’єру і догляд за дітьми залишається одним із факторів, що заважають українцям мати бажану кількість дітей. В організації також акцентували, що за межами країни постійно перебуває близько 3 млн українців. При цьому, майже половина українських мігрантів зайняті на низькокваліфікованих роботах.

“Низький рівень народжуваності навряд чи зміниться при будь-якому сценарії. Тому необхідні політичні заходи для забезпечення розвитку та ефективного використання людського капіталу країни, а також соціального захисту людей на достатньому рівні через політично і фінансово стабільну систему”, – підсумували в ООН.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.