У Нідерландах розпочалося перше судове засідання в справі МН17: Що потрібно знати

Сьогодні, 9 березня, в Нідерландах у судовому комплексі неподалік від Амстердама почалися перші слухання справи про авіакатастрофу «Боїнга-777» рейсу МН17, який був збитий в небі над Донецькою областю в липні 2014 року. InfoResist нагадує, що відомо про справу і прояснює ситуацію з судовим процесом.

Перше судове засідання

Розгляд справи «Боїнга-777» Малайзійських авіаліній розпочався в судовому комплексі Схіпхол біля Амстердама. Справу розглядають троє суддів Окружного суду Гааги: Хендрік Стейнгаюс, Дагмар Костер і Хелен Керстенс-Фокенс.

Також до процесу залучили двох резеверних суддів – Даан Гласс і Едіт Поппе-Гілесен. Вони потрібні для того, щоб замінити в разі необхідності кого-небудь з основного складу суддів.

Судовий комплекс Схіпхол
Судді в справі МН17

Очікується, що суд розтягнеться на 25 тижнів. Наступне судове засідання відбудеться 23-27 березня. Потім графік буде таким: 23-27 березня; 8 червня – 3 липня; 31 серпня – 13 листопада; 1 лютого – 26 березня 2021 року. Трансляція всіх судових засідань буде вестися в прямому ефірі.

Спочатку слово дадуть стороні обвинувачення. Вона відзвітує про збір матеріалів у справі й на якій стадії розслідування. Збір доказів здійснювала міжнародна слідча група, яка складалася з представників країн, чиї громадяни були на борту літака. Зараз у кримінальній справі близько 30 тис. сторінок.

Кого судять і в чому їх підозрюють?

Підсудними є троє росіян і один українець. Це ексофіцер ФСБ РФ, так званий колишній міністр оборони «ДНР» Ігор Гіркин (Стрєлков); старший офіцер ГРУ армії Росії у відставці Сергій Дубінський;, підполковник запасу ВДВ армії РФ Олег Пулатов і командир «розвідпідрозділу ГРУ» псевдореспубліки «ДНР» Леонід Харченко.

Дубінський, Пулатов і Стрєлков зараз живуть в Росії, а українець Харченко – на окупованій території. Всі вони оголошені в міжнародний розшук.

За версією слідства, підозрювані причетні до ввезення на територію України комплексу «Бук», з якого був збитий авіалайнер, а також його транспортування назад у РФ. Також Міжнародна слідча група вважає, що зазначені особи надали екіпажу ЗРК «Бук» координати, звідки можна здійснювати пуск ракет по повітряних цілях.

Суддя-секретар нідерландського суду Мерайя Кнайф розповіла, що Дубінського, Пулатова, Стрєлкова і Харченка звинувачують у вбивстві всіх пасажирів і екіпажу літака, а також у діях, які призвели до авіакатастрофи.

Дубінський, Харченко і Стрєлков давати свідчення відмовилися. Пулатов погодився спілкуватися з прокурорами і суддями через адвокатів, а дати свідчення по відеозв’язку.

Українська делегація в Нідерландах

У Амстердам прибула делегація України, до складу якої увійшли голова Спільної слідчої групи у справі МН17, заступник генпрокурора України Гюндуз Мамедов; заступник голови СБУ; посол України в Нідерландах Всеволод Ченцов та заступник директора департаменту МЗС України з міжнародним правом Оксана Золотарьова.

«Представляти позицію звинувачення буде прокуратура Королівства Нідерланди. Тільки вона. Решта – надаватимуть їй максимальну моральну підтримку», – розповіла Золотарьова в коментарі «Громадському».

Вона зазначила, що МЗС України в розслідуванні катастрофи лайнера займався координацією спільної роботи, СБУ і Генпрокуратура – опитували свідків, прослуховували записи телефонних розмов і оглядали відео з камер.

Від України у справі MH17 Міжнародну слідчу групу очолює Гюндуз Мамедов

Чого чекати від судового процесу?

Підготовка до судових слухань у справі рейсу МН17 тривала п’ять з половиною років, тому 9 березня можна назвати особливим днем для рідних жертв авіакатастрофи. Незважаючи на тривалу підготовку представники нідерландської прокуратури і суду «не на камеру» кажуть, що процес спрогнозувати неможливо через його складність.

У прокуратурі Нідерландів прогнозують, що суд може розтягнутися на півтора-два роки, а у разі процесуальних затримок – чотири-шість років.

Також малоймовірно, що хтось із обвинувачених особисто постане перед судом у недалекому майбутньому. До того ж нідерландські прокурори не мають наміру звертатися до РФ з проханням про екстрадицію підозрюваних, оскільки російські закони забороняють видачу громадян країни іншим державам.

У свою чергу Москва заперечує причетність до авіакатастрофи лайнера, висуваючи різні версії про провину українських військових. Попри це, роль Росії бачать всі, оскільки своїми спробами дискредитувати нідерландський суд і «злити» судові матеріали, вона лише доводить свою причетність.

Нагадаємо, 17 липня 2014 року в небі над селом Грабово (Донецька область) був збитий літак «Боїнг-777», який виконував рейс Амстердам-Куала-Лумпур. Загинули всі, хто був на борту: 283 пасажирів і 15 членів екіпажу. Серед загиблих – 80 дітей. Ця авіакатастрофа стала найбільшою в історії України.

Більшість загиблих були громадянами Нідерландів, тому Україна делегувала розслідування авіакатастрофи цій країні. У травні минулого року Нідерланди офіційно звинуватили Росію в причетності до збиття лайнера.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.