У Польщі в печері Стайня виявили найдавніші ювелірні прикраси Євразії віком понад 41,5 тисяч років. Про це йдеться в журналі Scientific Reports.
У Польщі вчені знайшли кістяне шило і підвіску зі слонової кістки. Вік артефактів вдалося визначити за допомогою радіовуглецевого аналізу. При цьому подібні прикраси раніше знаходили і в різних куточках Європи.
Один з авторів статті, науковий співробітник Вроцлавського університету Віолетта Новачевська зазначила, що ця прикраса свідчить про надзвичайні творчі здібності людей, що жили на цій території, а також про їхнє вміння поводитися зі знаряддями праці.
Також Новачевська розповіла, що товщина підвіски становить всього 3,7 мм, що говорить про неймовірну спритність, з якою в ній були пророблені отвори і накреслені візерунки. Вона додала, що прикрасу виготовили перші кроманьйонці Європи, оскільки неандертальців на той час вже не було.
Дослідники зосередили увагу на підвісці, яка має форму тонкої кістяної пластини. Прикраса повністю покрита візерунком з кіл і ліній. Вчені вважають, що малюнок може складатися в діаграму фаз місяця або лічильну табличку.
- Влітку 2021 року в польському місті Тухола група дітей розкопала у пісочниці стародавні артефакти на дитячому майданчику.