У РФ лісові пожежі за весну знищили територію завбільшки зі Словаччину. Влада це приховує

Російська влада занижує реальний масштаб лісових пожеж, що вирують у регіонах цієї весни. Про це повідомив «Агентству. Новини» керівник лісового відділу російського «Грінпіс» Олексій Ярошенко.

За даними системи дистанційного моніторингу Рослісгоспу, які проаналізував «Грінпіс», до 10 травня в Росії було зафіксовано пожежі на території понад 5 млн гектарів, що можна порівняти з площею Словаччини або Данії. Однак публічно російська влада використовує інші дані, згідно з якими в Росії площа лісів, що горіли в 2023 році, у вісім разів менше, ніж показали космічні знімки.

Через загострення ситуації протипожежний режим встановлено у 53 регіонах країни, у восьми діє режим НС. Вогонь знищує цілі поселення, згоріли тисячі будов. У Курганській області у вогні загинула вже 21 особа.

За офіційним зведенням Рослісгоспу, з початку року та на 10 травня лісові пожежі пройшли лише 590 тисяч гектарів, особливо сильно постраждали Єврейська автономна (170 тисяч гектарів) та Свердловська області (120 тисяч гектарів).

Маючи ці дані, про пожежі населенню розповідають не лише пропагандистські, а й незалежні ЗМІ (наприклад, «Медуза» та Російська служба ВВС). Цього тижня «Сибір.Реалії» зібрали всі офіційні цифри про ліси у вогні за Уралом, згідно з якими площа пожеж там з початку року склала 389 тисяч гектарів.

«Грінпіс» під час аналізу використовує альтернативне джерело — державну систему дистанційного моніторингу пожеж ІСДМ-Рослісгосп. Вона входить до Федерального агентства лісового господарства і, зокрема, спирається на дані космознімків.

За даними системи, до 10 травня від пожеж постраждала територія 5,2 млн гектарів. За деякими регіонами дані занижені майже 200 разів. За космознімками в Омській області вогонь пройшов 1,5 млн гектарів, тоді як влада заявила лише про 7,7 тисячі гектарів. У Свердловській та Курганській областях різниця в даних становить 2,5 рази, в Єврейському автономному окрузі – 2 рази.

За словами Ярошенка, заниження реальних збитків — це звичайна практика для весняного піка пожеж. Почасти різниця в цифрах пояснюється різними стандартами та методами обліку пожеж при наземному та дистанційному моніторингу, частково тим, що у зведення не потрапляють пожежі в лісах, які розташовані не на землі Держлісфонду, а, наприклад, на землях сільгосппризначення.

Експерт додав, що частина інформації просто ховається. На його думку, віра ЗМІ в офіційні дані збільшує ймовірність майбутніх катастроф.

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що не бачить у лісових пожежах проблеми, що потребує втручання Путіна.

«Справді, іноді необдумані дії громадян, іноді навпаки, свідомі дії зловмисників <…> з року в рік призводять до серйозних втрат і лісового фонду, і нерухомості, що належить громадянам, та інших об’єктів. І, на жаль, доходить і до трагедій — втрати людського життя», — пояснив Пєсков.

Ярошенко сказав, що ситуація цієї весни перебуває приблизно на рівні середніх значень за останні кілька десятиліть, проте більш точну оцінку дати неможливо через нестачу вірогідної статистичної інформації.

Експерт додав, що, зокрема, вкрай складно виміряти кількість жертв, коли статистика про вплив лісових пожеж на смертність від захворювань серцево-судинної системи та органів дихання не ведеться у принципі.

Декілька днів тому «Грінпіс» опублікував петицію до уряду РФ з вимогою провести реформу охорони лісів від пожеж, запропонувавши свій варіант із 10 кроків. До 10 травня петицію підписали 15 тисяч людей.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.