У Росії поліцейські прийшли з візитами до кількох родичок мобілізованих із Кемеровської області та Красноярського краю через їхню участь у чатах, де обговорюється кампанія за повернення російських військових додому. Про це пишуть “Важные истории” із посиланням на родичок окупантів.
За словами співрозмовниці у Кемеровській області, силовики почали приходити до родичок мобілізованих 15 листопада. Відомо як мінімум про шість випадків у різних населених пунктах області. Росіянкам винесли попередження про штрафи за участь у несанкціонованих акціях. Деяких змусили показати телефони та підписки у «Телеграмі». Після цього чат родичок окупантів із Кемерова було видалено.
При цьому жінки публічно не заявляли про намір брати участь у мітингу. “Не знаю, як нас знайшли. Номери приховані. Ми мали в Кемерово збиратися, але набралося лише 60 осіб, і заявку не почали подавати. Сказали додатись до чату Новосибірська. Не розумію, навіщо йти до нас, якщо зрештою прийшла відмова, і ми більше нікуди не збиралися. Вирішили, мабуть, докорінно присікти, раптом ми підемо на несанкціонований мітинг, раз у санкціонованому відмовили», — припустила співрозмовниця видання.
13 листопада у телеграм-каналі «Мітинг на підтримку мобілізованих. Новосибірськ» з’явилася інформація про те, що група родичів мобілізованих планує провести мітинг із вимогою повернути рідних додому 19 листопада біля театру «Глобус» — спеціально відведеному місці для проведення публічних заходів. 14 листопада у каналі з’явилася відповідь з відмовою в узгодженні, підписана віцемером Новосибірська Геннадієм Захаровим. У документі йдеться про те, що цілі мітингу «порушують принципи законності». Як аргумент автори відмови посилаються на ст. 59 Конституції РФ, за якою «захист Вітчизни є обов’язком громадянина».
У результаті організатори вирішили провести замість мітингу певні збори з представниками влади у закритому приміщенні.
Також «Важным историям» стало відомо про пресинг родичок мобілізованих у Красноярському краї. «Приходять до тих, хто був за мітинги, дзвонять із попередженням про відповідальність за екстремізм. Ми вже про мітинг не маємо права заїкатися, запишуть одразу у вороги народу», — розповіла одна із родичок.
Вона сама отримала дзвінок від силовиків: «Ви перебуваєте у групі “Шлях додому Красноярський край”? “Вже ні”, – кажу. Я спочатку не повірила, що це взагалі поліція, питаю: “Ви з України дзвоните чи з Європи?” Я писала всього пару коментарів: що я за будь-який законний спосіб, щоб повернули наших хлопців, що чомусь повинен 1% віддуватися за всіх».
15 листопада дружини мобілізованих також подали заявку на проведення мітингу на Театральній площі у Москві 25 листопада. У Петербурзі дружин окупантів покликали на закриту зустріч до місцевого урядового комітету безпеки та відмовили у проведенні мітингу, повідомили родички військових в одному із закритих чатів.
Аналогічні заявки подавалися у Красноярську та Новосибірську. Заявницям у Красноярську відмовили. Після цього помічниця депутата місцевих закзборів Олени Пензіної, Валентина Воронцова, отримала права адміністратора чату дружин мобілізованих та видалила його.