Смертельні інфекції, викликані амебою-паразитом, що поїдає мозок, історично мали місце на півдні США. Але в останні роки випадки зараження з’являються і на півночі, ймовірно, через зміни клімату. Про це свідчить нове дослідження, пише Science Alert.
Дослідники з Американського центру з контролю та профілактики захворювань вивчали випадки зараження амебою, відомою як Naegleria fowleri, протягом чотирьох десятиліть у США.
Як з’ясували вчені, частота захворювання первинним амебним менінгоенцефалітом, який викликає певний тип амеб, залишалася приблизно такою ж, але географія випадків змінилася – вони почали з’являтися на півночі, і тепер від Naegleria fowleri можна постраждати в штатах Середнього Заходу.
Одноклітинні Naegleria fowleri зустрічаються в теплих водах озер і річок. Інфекція проникає в організм людини, якщо втягнути заражену воду носом — після цього амеба проникає в мозок через нюхові нерви. Мікроорганізми активно розмножуються в мозкових тканинах, після чого можуть потрапити і в інші органи.
Всього з 1978 по 2018 рік дослідники виявили 85 випадків зараження Naegleria fowleri.
Оскільки ці амеби зазвичай водяться в теплих водах, вчені припускають, що глобальне потепління може вплинути на географічний ареал організмів.
Вчені зазначають, що дієвих тестів води на наявність небезпечних амеб не існує, тому єдиний надійний спосіб не заразитися — відмова від купання в теплій прісній воді. Якщо людина все-таки вирішила скупатися, вчені радять затикати ніс або не пірнати з головою — через рот і інші отвори амеби до мозку пробратися не зможуть.