Троє громадян Болгарії, які проживали у Лондоні, були визнані винними у шпигунстві на користь Росії. Суд назвав цю справу однією з найскладніших і найбільших операцій іноземної розвідки на британській території. Про це пише BBC.
Катерина Іванова (33 роки), Ваня Габерова (30 років) та Тихомир Іванчев (39 років) входили до шпигунської групи, що діяла у Великій Британії у 2020–2023 роках. Вони збирали розвіддані про осіб та об’єкти, що цікавили Росію, включаючи американську військову базу в Німеччині та журналістів-розслідувачів, які викривали діяльність російських спецслужб.
Під час розслідування поліція виявила тисячі повідомлень між учасниками угруповання, де обговорювалися плани викрадень, ліквідацій та використання «медових пасток» для маніпуляції жертвами.
Поліція конфіскувала 221 мобільний телефон, 495 SIM-карт, 11 дронів та пристрої для зчитування даних із телефонів і перехоплення Wi-Fi сигналів.
Слідство встановило, що шпигунська мережа діяла під керівництвом Орліна Руссева, який отримував прямі інструкції від австрійця Яна Марсалека, посередника між угрупованням та російськими спецслужбами. Руссев вербував інших болгар, які працювали у Великій Британії під виглядом представників різних професій: від косметологів до фінансових консультантів.
Суд визнав Іванову, Габерову та Іванчева винними у змові з метою шпигунства, а Іванову – також у зберіганні підроблених документів.
Раніше Орлін Руссев, Бісер Джамбазов та Іван Стоянов визнали свою провину у шпигунстві, і тепер їхні вироки можна оприлюднити.
Операції шпигунів
Операція 1
Ціль: журналіст Христо Грозєв.
Ян Марсалек та Орлін Руссев обговорювали, як діяти щодо Грозєва, включаючи розміщення агентів на сусідніх місцях у літаках. Він піддавався стеженню в різних країнах, а його нерухомість спостерігали в Австрії та Болгарії.
Також розглядалися варіанти:
- викрадення його ноутбука та телефону з передачею їх до російського посольства,
- підпал його нерухомості,
- викрадення Грозєва та доставка його до Москви,
- його ліквідація.
Операція 2
Ціль: журналіст Роман Доброхотов.
Шпигунська група відстежувала його пересування в кількох країнах. Вони обговорювали викрадення журналіста у Великій Британії та контрабандне переправлення його через Ла-Манш на човні.
Під час одного перельоту Катерина Іванова сіла настільки близько до Доброхотова, що змогла побачити його PIN-код на телефоні.
Операція 3
Ціль: Бергей Рискалієв – колишній казахстанський політик, який отримав притулок у Великій Британії.
Росія мала політичний інтерес у розробці відносин з Казахстаном, а переслідування опозиційного діяча могло допомогти в цьому процесі.
Операція 4
Ціль: організація акції біля посольства Казахстану у Великій Британії у вересні 2022 року.
Шпигуни планували інсценувати фальшивий протест, щоб створити привід для передачі «розвідувальних даних» казахстанським спецслужбам. Це мало допомогти Росії здобути прихильність Казахстану.
Операція 5
Ціль: американська військова база Patch Barracks у Штутгарті, Німеччина.
На цій базі українські військові проходили підготовку з використання систем ППО.
Шпигуни планували використати високотехнологічні пристрої для збору розвідувальної інформації про присутність військових та їхнє навчання.
Операція 6
Ціль: Кирило Качур – російський громадянин, який певний час перебував у Чорногорії.
Він працював в Слідчому комітеті Росії, але покинув країну у 2021 році. У 2023 році його офіційно оголосили «іноземним агентом».
Слідство довело, що група вела масштабну діяльність у Європі, діючи на замовлення російських спецслужб. Поліція назвала цю справу серйозною загрозою національній безпеці Великої Британії.