Президент США Дональд Трамп оприлюднив подробиці плану, що стосується врегулювання конфлікту на території Близького Сходу. За словами Трампа, його план, стане останнім шансом для палестинців здобути власну державу. А описані в угоді умови будуть вигідні всім сторонам.
Також він зазначив, що зараз відповідний для мусульманського світу момент, щоб “виправити помилку 1948 року і визнати Ізраїль”.
Розповідаємо, що передбачає новий план Трампа
План Трампа по Палестині: що зміниться
Згідно із задумом, переговори в рамках реалізації плану Трампа будуть тривати протягом чотирьох років. США та Ізраїль визнає палестинську державність, однак на певних умовах. Описуючи їх, Трамп заявив, що палестинці, якщо погодяться, зможуть подвоїти свою територію.
План Трампа передбачає наступні кроки:
1. Створення двох держав для палестинців і ізраїльтян. За словами Трампа, Єрусалим повинен залишитися неподільною столицею Ізраїлю. А столиця Палестини буде розташовуватися в Східному Єрусалимі. США навіть мають намір відкрити там своє посольство.
2. Палестина повинна припинити фінансову підтримку людей, які здійснювали напади на ізраїльтян.
3. У разі прийняття плану Трампа, США виділить палестинській державі 50 мільярдів доларів інвестицій. На думку американців, це дозволить створити близько мільйона робочих місць.
4. США виступають за збереження статусу-кво Храмової гори за посередництва Йорданії.
5. Ізраїль повинен припинити будівництво поселень на територіях Палестини на чотири роки.
6. США створить спільний комітет з Ізраїлем для реалізації “угоди століття”.
7. Палестинські біженці не зможуть селитися в Ізраїлі, їм буде наданий вибір: або жити на території Палестини, або переїхати в третю країну.
Дональд Трамп також опублікував карту Палестини після “операції”.
На карті, опублікованій Трампом, території сектора Газа і Західного берегу річки Йордан з’єднані тунелем. З території Західного берега річки Йордан два мости ведуть на територію Йорданії.
На кордоні з Єгиптом планується створення двох палестинських територій, які будуть з’єднані з сектором Газа і між собою. На одній з територій Трамп пропонує створити “високотехнологічну промислову зону”, а на іншій – “житлову і сільськогосподарську зону”.
Територію сектора Газа, відповідно до карти, пропонується зберегти в нинішніх кордонах.
У межах Західного берега річки Йордан на карті палестинськими відзначені міста Дженін, Тулькарм, Наблус, Калькілія, Рамалла, Єрихон, Віфлеєм і Хеврон, які і зараз є палестинськими.
Карта не передбачає, що з палестинських територій буде вихід до Мертвого моря. Однак у поясненнях до плану з врегулювання говориться, що палестинці зможуть створити курорт на північному узбережжі Мертвого моря.
Спірна територія Голанських висот на карті позначена як частина Ізраїлю. Трамп підписав декларацію про визнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами 25 березня 2019 року.
Як відреагували в Палестині
Ще до офіційного оголошення пропозиції Трампа в Палестині пройшли акції протесту.
Через деякий час глава Палестинської національної адміністрації Махмуд Аббас заявив, що “Єрусалим не продається”, а угоду Трампа і Нетаньяху палестинський народ “викине на смітник історії”.
При цьому Аббас зазначив, що палестинці готові вести переговори, але не з США, а з усім близькосхідним квартетом.
За його словами, палестинці будуть продовжувати наполягати на визнанні кордонів 1967 року. Ізраїль відкидає такі заяви.

Як відреагували в Ізраїлі
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху заявив, що Ізраїль хоче для палестинців кращого життя, і ніхто не буде вигнаний з дому. А також назвав 28 січня історичним днем, порівнянним з тим, коли президент Трумен у 1948 визнав Ізраїль.

Політик назвав Трампа “найкращим другом, який коли-небудь був у Ізраїлю в Білому домі”. А також додав, що реалізація плану дозволить країні поліпшити відносини з арабським світом.
Водночас “угода століття” підштовхне арабський світ до визнання “Ізраїлю єврейською державою”.