Ухвалили важливий документ і згадали Україну: Як пройшла зустріч Байдена і Меркель

У Білому домі відбулася зустріч президента США Джо Байдена і канцлера Німеччини Ангели Меркель, під час якої лідери підписали Вашингтонську декларацію. Текст документа оприлюднений на сайті Білого дому.

Про що Вашингтонська декларація?

Згідно з ухваленим документом, США і Німеччина планують створити спільний форум майбутнього для використання досвіду і новаторської потужності своїх суспільств. Також країни зобов’язалися встановити двосторонній економічний діалог.

Крім цього, в декларації можна умовно виділити такі ключові пункти:

  1. Прихильність демократичним принципам, цінностям та інституціям;
  2. Захист відкритого світу;
  3. Продовження невтомної роботи в ім’я цілісної, вільної та мирної Європи;
  4. Сприяти тому, щоб нові технології були спрямовані на свободу, а не її придушення;
  5. Відповідальність за лідерство у розв’язанні глобальних проблем.

У першому пункті Байден і Меркель зобов’язалися підтримувати верховенство права, сприяти прозорості та сумлінному управлінню, підтримувати громадянське суспільство і незалежні ЗМІ, а також захищати права і гідність всіх людей.

Що стосується обов’язку захищати мир, то лідери відзначили критичну важливість судноплавства і польотів. Вашингтон і Берлін протистоятимуть спробам територіальної анексії, контролю над цифровою інфраструктурою, транснаціональним репресіям або використанню поставок енергоносіїв як зброї

Третій пункт декларації підтверджує прихильність США і Німеччини статті 5 Вашингтонського договору (“напали на одного члена НАТО – напали на всіх”).

«Ми наголошуємо на необхідності розвитку наших альянсів і партнерства для вирішення поставлених перед нами завдань, включаючи кіберзагрози, енергетичну безпеку, дезінформацію, корупцію, відступ від демократії і втручання в наші вибори», – йдеться в документі.

Крім цього, лідери заявили, що технології, які змінюють життя громадян, національну економіку і геополітичне середовище, мають відображати основні демократичні цінності. Для цього США і Німеччина мають намір поглиблювати співпрацю між вченими і протистояти застосуванню технологій проти людини.

Останній, п’ятий, пункт зачіпає кліматичні проблеми планети. Байден і Меркель заявили, що сповнені рішучості вжити термінових заходів з подолання кліматичної кризи, зокрема шляхом створення Партнерства в галузі клімату та енергетики. Вони запевнили, то працюватимуть над зміцненням глобального здоров’я, зокрема над стійкістю до майбутніх пандемій.

Що лідери говорили про “Північний потік-2”?

Окрім перерахованого вище, лідери США і Німеччини на спільній пресконференції висловилися про газопровід «Північний потік – 2». За словами Байдена, в Євросоюзу є інструмент у вигляді санкцій на той випадок, якщо Росія не поважатиме право України на транзит газу після запуску російсько-німецького проєкту.

«Ми продовжуватимемо разом захищати наших союзників на східному фланзі по НАТО від російської агресії. І хоча я ще раз повторив свою заклопотаність стосовно “Північного потоку-2», канцлер Меркель і я абсолютно єдині в нашому переконанні, що Росії не можна дозволяти використовувати енергетику як зброю для примусу або загрози для своїх сусідів”, – сказав президент США.

Втім, його колега заявила, що у них з Байденом – різні оцінки наслідків зведення «ПП-2». Вона вважає його “додатковим проєктом”, який не замінює будь-який транзит через Україну. Канцлер підтвердила, що Україна повинна залишатися країною транзиту газу і мати право на територіальний суверенітет.

Меркель додала, що Німеччина і Єврокомісія доклали чимало зусиль для проведення переговорів України і РФ щодо газового контракту до 2023 року. Вона вважає, що можливість постачання газу після цієї дати також повинна бути збережена, інакше підуть санкції проти Росії.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.