У середу, 8 вересня, Верховна Рада розгляне проект постанови Про звернення до Конгресу США з проханням надати Україні статус основного союзника США поза НАТО (MNNA). Про це повідомила прес-секретар голови Верховної Ради Дмитра Разумкова Ольга Туній.
Відповідну постанову підтримали 153 народних обранці. Ініціатором документа став народний депутат від “Європейської солідарності” Олексій Гончаренко.
Статус MNNA надає військові та економічні привілеї, але разом з тим не тягне за собою будь-яких зобов’язань з питання безпеки перед основним союзником. На сьогоднішній день у США 17 союзників поза НАТО.
Слід зазначити, що статус MNNA надає союзникам наступні переваги:
- Право на позику матеріалів, товарів або обладнання для спільних досліджень, розробок, випробувань;
- Право на пріоритетну доставку надлишків оборонних виробів США (для країн південного або південно-східного флангу НАТО);
- Право на розгляд купівлі боєприпасів зі збідненим ураном;
- Право на укладення Меморандуму про взаєморозуміння або іншої угоди з Пентагоном для проведення спільних науково-дослідних проектів в галузі оборонного обладнання та боєприпасів;
- Може використовуватися для розміщення на її території військових резервних запасів США, які зберігаються поза американськими військовими базами;
- Може укладати угоди з США про спільну організацію навчань на основі спільних витрат;
- Дозволяє компаніям з країни-союзника брати участь у торгах за контрактами на технічне обслуговування або ремонт обладнання Пентагону за межами США;
- Право отримувати фінансування для закупівлі пристроїв з виявлення вибухових речовин, контртерористичних досліджень і розробок під егідою робочої групи технічної підтримки Держдепу.
У Держдепі звернули увагу на те, що призначення основного союзника США поза НАТО є “потужним символом тісних відносин США з цими країнами” і “демонструє глибоку повагу Вашингтона до дружби” з ними.
У свою чергу директор центру “Нова Європа” Олена Гетьманчук звернула увагу на те, що замість зазначеного кроку Україна повинна зосередитися на інтеграції в НАТО.
“Замість того, щоб сфокусуватися на речах, які підсилюють нашу інтеграцію в НАТО, окремі народні обранці відволікаються на гучні назви, які тільки підсилюють меседжі України про відданість курсу на членство в НАТО і не додають плюсів Україні як послідовному і передбачуваному партнеру, з яким тільки підписано двосторонню оборонну угоду “, – написала вона.
- Володимир Зеленський заявив, що президент Байден підтримує вступ України до НАТО.