Правозахисники з М’янми закликають Україну ввести ембарго на постачання зброї армії, яка захопила владу в країні. Про це повідомляє DW.
Україна потрапила в поле зору опозиційних активістів після того, як в розпал заворушень у лютому на вулиці Янгона були виведені бронетранспортери. Зокрема, БТР – 3У Українського Виробництва. Ці бойові машини були поставлені в М’янму ще в 2004 році. Коментуючи це речник МЗС Олег Ніколенко заявив, що країна-виробник не може нести відповідальність за використання військової техніки, яку інша країна придбала понад 15 років тому.
У свою чергу журналісти проаналізували базу митних декларацій Importgenius і з’ясували, що починаючи з 2015 року Україна поставляла в М’янму обладнання для будівництва в цій країні заводу зі складання з українських компонентів новітнього покоління бронемашин – БТР-4в, а також самохідних артилерійських установок 2С1-У “Гвоздика”.
Загальна сума поставок обладнання та компонентів – близько 720 мільйонів гривень. Дані бази свідчать, що” Укрспецекспорт ” поставляв в середині 2020 року управління оборонної промисловості при штабі Збройних сил М’янми в Янгоні технічну документацію та обладнання виробництва зварювальних корпусів, наприклад пристосування для металообробки деталей корпусу, механічні складання металевих виробів і складально-зварювальні стенди, а також Токарні верстати, столи для креслення, обладнання для різання металу і багато іншого.
Разом з тим на сьогоднішній день невідомо, чи введений в експлуатацію вказаний завод, так як інформація про це засекречена. Проаналізовані дані митниці можуть свідчити про те, що проект з локалізації виробництва української броньованої техніки в М’янмі знаходиться щонайменше на завершальній стадії.
Даних про постачання зброї підприємствами “Укроборонпрому” після військового перевороту в лютому цього року в митних базах немає. У червні Україна підтримала резолюцію Генасамблеї ООН, яка містить, зокрема, заклик призупинити постачання будь-якої зброї, боєприпасів та іншого майна військового призначення.
“Ми закликаємо Україну бути з народом М’янми, який страждає і жертвує собою заради демократії. Припиніть озброювати наших вбивць. Україна має можливість зіграти позитивну роль, виконуючи свої міжнародні зобов’язання в галузі прав людини і ввівши проти М’янми ембарго на постачання зброї”, – зазначив у переданому DW зверненні представник правозахисного руху” Справедливість для М’янми ” Яданар Маунг.
У свою чергу в МЗС України зазначили, що проти М’янми поки не введено збройове ембарго з боку Радбезу ООН. А санкції, введені країнами-партнерами, Київ “бере до уваги”. Концерн ” Укроборонпром “також не має наміру відмовлятися від співпраці, а компанія” Мотор Січ ” продовжує поодинокі поставки армії м’янми авіадвигунів.
- 1 лютого в М’янмі відбувся військовий переворот.
- Після цього в країні почалися масові протести з вимогою відставки уряду військових.