Українська делегація озвучила перші деталі переговорів з Росією

Україна хоче отримати такі гарантії безпеки від країн-підписантів, які будуть жорсткішими, ніж 5 стаття НАТО. Про це заявив глава української делегації Давид Арахамія на брифінгу після переговорів з Росією.

 “Тема безпеки в Європі дала велику тріщину, вона не працює. Ви вийшли з офіційною пропозицією. Відразу кажу, ми нічого не підписували, ми просто доносимо нашу позицію як переговірники до Росії. Про нову систему гарантій безпеки для України. Ми наполягаємо, щоб це був договір, який будуть підписувати всі гаранти безпеки, які будуть ратифікувати (парламенти країн – ред.), щоб не повторювати помилку, яка була в Будапештському меморандумі, що це виявився просто папірець», – заявив Арахамія.

За його словами, в Києві хочуть, щоб це був працюючий міжнародний механізм з конкретними гарантіями безпеки для України, де країни-гаранти будуть за аналогом 5 статті НАТО, але навіть жорсткіше, тому що є механізм мотивації.

«Ми говоримо – протягом трьох днів повинні проводитися консультації, це може бути агресія, гібридна війна, замаскована війна під будь-який формат. Після цього країни-гаранти повинні надати нам військову допомогу збройними силами, озброєнням, закритим небом-все те, що нам зараз так необхідно і ми не можемо отримати», – додав він.

Серед гарантів, як розповів Арахамія, Україна бачить країни Радбезу ООН (Британія, Китай, Росія, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Польща, Ізраїль).

Також Україна пропонує вільне приєднання до договору гарантій: якщо інші країни хочуть приєднатися, їм дадуть таке юридичне право.

“Звичайно, у нас неврегульовані питання з ОРДЛО і Кримом, тому гаранти тимчасово не працюватимуть на ці території. Деякі країни вже дали попереднє узгодження, але ми чекаємо офіційних повідомлень. Це та система, на якій ми хочемо побудувати нове майбутнє України з точки зору безпеки. Також ці гаранти повинні допомагати вступати Україні в ЄС”, – розповів глава української делегації.

У свою чергу, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк повідомив, що договір про гарантії безпеки має бути схвалений на референдумі.

“Імплементація рішення договору по гарантіях безпеки буде йти за наступною схемою: спочатку це буде референдум, на якому всі громадяни України висловлять свою позицію за цим договором, по тому, як він повинен працювати. Після цього йтиме ратифікація парламентами країн-гарантів і парламентом України. Це ключове. Тобто, ми повинні отримати підтримку суспільства, щоб цей договір дійсно був консолідуючим для нас “, – сказав Подоляк на брифінгу за підсумками переговорів з російською делегацією в Стамбулі.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.