Президент Володимир Зеленський підписав угоду про гарантії безпеки з головою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляйєн та президентом Європейської ради Шарлем Мішелем. Про це повідомляє пресслужба глави держави.
Документ складається з короткого вступного блоку про спільні цінності, засудження загарбницької війни РФ, готовності ЄС підтримувати Україну в довгостроковій перспективі та про європейське майбутнє України.
Основний текст документу складається з великого блоку зобов’язань щодо безпеки та оборони, починаючи від продовження допомоги зброєю та підготовкою українських військових.
У ньому також згадані співробітництво українського та європейського оборонпрому, військова та цивільна протимінна діяльність, реформування сектору громадянської безпеки та підтримка правоохоронних органів; протидія поширенню “легкої” зброї, підтримка енергетичної безпеки, енергетичного переходу та ядерної безпеки, а також обмін розвідданими та супутниковими знімками.
Другий блок “Більш широкі зобов’язання з безпеки” містить розділи про:
- підтримку України на шляху вступу до ЄС та необхідних реформ,
- продовження “дипломатичної підтримки України та глобального охоплення з метою досягнення всеосяжного, справедливого та сталого світу”;
- прогнозовану фінансову підтримку та підтримку у відновленні та модернізації;
- поступову інтеграцію України у єдиний ринок ЄС;
- продовження захисту для українців у країнах Європи та допомоги вразливим категоріям усередині України;
- збереження та посилення санкційного тиску на Росію; продовження роботи з використання доходів від заморожених російських активів на користь України;
- підтримку механізмів відповідальності за міжнародні злочини, включаючи суд щодо злочину агресії;
- розвиток регіонального співробітництва.
Третій блок описує механізми консультацій між Україною та ЄС та передбачає, що на додаток до стандартних форматів політичного діалогу ЄС та Україна можуть за взаємною згодою проводити позачергові консультації.
Володимир Зеленський також підписав двосторонні домовленості з двома державами-членами ЄС та НАТО – Литвою та Естонією. Таким чином, кількість угод з безпеки, підписаних Україною з партнерами, сягнула двох десятків.