Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко в ефірі програми “Свобода слова” зазначив, що на Буковині зафіксовано два випадки зараження коронавірусом, які не пов’язані між собою – зараження сталося всередині країни. Це дуже важлива інформація, яка проливає світло на масштаб зараження, який може очікувати Україну. InfoResist розповідає докладно, чого чекати насправді.
“Ми вже зареєстрували всередині країни поширення хвороби. Україна вже перейшла в третій сценарій, про який повідомляє ВООЗ. Сьогодні ми зареєстрували, на жаль, і в місті Києві два випадки. Один з них пов’язаний знову-таки з контактом, з жінкою, яка свого часу захворіла в Радомишлі Житомирської області. Випадок, який закінчився летальним випадком. У Чернівецькій області у нас зареєстровано два незв’язаних між собою випадки, які не пов’язані з подорожами з країни. Всі інші випадки – завезені, й це вже змушує нас ухвалювати посилені протиепідеміологічні заходи”, – заявив він.
Пізніше в ефірі Ляшко розкрив подробиці про ці випадки.
“У Чернівецькій області ми вели одну людину, яка булу в контакті (зі зараженим, — ред.) і цей контактний не підтвердився ПЛР (метод дослідження, – ред.). А людину, яку ми вели як контактну – підтвердився. Ми відстежували ці кластери і чітко зрозуміли, що ці випадки не пов’язані. Це передача всередині країни. За нашим алгоритмом роботи ми вже повинні були населений пункт закривати на карантин, якби не було введено загальнодержавного карантину”, – розповів він.
Він додав, що всі контактні на окремому списку, всі перебувають в самоізоляції. Ляшко не повідомив, чи встановлені особи, які заразили цих жінок.
Паралель з Італією
Ляшко каже, що Україна перейшла в “третій сценарій” поширення хвороби. Достеменно невідомо, що він має на увазі під цією фразою, але виходячи з його розповіді про два незв’язані між собою випадки зараження, можна назвати це так, як називають в Італії – “поколіннями” заражених.
Виглядає це так:
Простими словами – “покоління” заражених це вже геометричний ріст захворюваності.
Першу смерть від коронавірусу в Італії зафіксували 21 лютого і тоді вже стало відомо про 29 хворих цим вірусом. Буквально на наступний день було ухвалено рішення про ізоляцію 10 міст. Очевидно, що вже тоді влада почала усвідомлювати масштаби зараження.
Висока кількість зафіксованих хворих обумовлюється тим, що влада провела тести кількох тисяч осіб і у них не було дефіциту з ними.
Яка ситуація з тестами в Україні
Станом на 24 лютого в Україні було близько 900 тестів. Попри запевнення чиновників, у середині березня в регіонах спостерігалися проблеми з ними. Так, мер Чернівців, де зафіксовано найбільшу кількість заражених, заявив 13 березня, що в місті немає експрес-тестів зовсім.
14 березня в. о. голови Центру громадського здоров’я Ігор Кузін заявив, що експрес-тести є тільки у двох областях. Всього ж на регіони було відправлено 15 ПЛР тест-систем (дослідження цим методом коштує дорого) в дев’ять областей. Усвідомлюючи проблематику, деякі мери міст почали самостійно закуповувати тести, не чекаючи централізованих постачань МОЗ.
Це все вказує на вкрай обмежене тестування українців на коронавірус. Це підтверджує і Віктор Ляшко. В ефірі “Свободи слова” він визнав, що алгоритм МОЗ не передбачав тестування людей, які не подорожували або не контактували з хворим COVID-19.
“Алгоритм у нас не передбачав проведення таких досліджень, оскільки для того, щоб піти на таке дослідження потрібно було мати в анамнезі подорож або контакт з хворою людиною. Ми зараз бачимо, що досить багато людей, які були в контакті з контактним вони вже чомусь думають, що вони вже були інфіковані. Це не правда. Це велика паніка, всі біжать і хочуть провести дорогі дослідження. А дослідження методами ПЛР на коронавірусну інфекцію – це не дешеве задоволення. Це дуже дороге задоволення і тестувати за бюджетні кошти всіх, хто чомусь вважає, що у нього є підозра на коронавірусну хворобу – це не правильно з економічної точки зору”, – заявив він.
Власне для того, щоб мати можливість дешево і швидко визначати наявність вірусу і вигадали експрес-тести, які тільки зараз почали закуповувати. Президент Володимир Зеленський заявив, що вже в суботу 21 березня прибуде близько мільйона експрес-тестів.
МОЗ вже змінив алгоритм тестування. Тому кількість перевірених зросте у рази. Отже, і кількість хворих зросте, як це сталося в Італії.
Про що нам говорить ситуація в Італії та Німеччині?
Через три дні після першої смерті в Італії померло семеро осіб. Вже тоді вчені зрозуміли, що фіксують випадки захворювання в “третьому поколінні”. Як видно з першого зображення, чим більше “покоління”, тим більша кількість заражених. Якщо виявити “третє покоління” і не виявити друге чи перше, то ці люди продовжать заражати оточуючих. Чи вдалося простежити ланцюжок заражених українським медикам – не відомо.
У цій ситуації не варто забувати і про те, що люди можуть переносити вірус без симптомів. Більш того, такий випадок вже зафіксований у нас в Чернівецькій області. Жінка приїхала з Італії і заразила чоловіка. Він уже кілька днів перебуває в лікарні, а у його дружини досі немає симптомів.
Перший заражений “всередині країни” – це сигнал до того, що хворих може бути набагато більше і вони не виявлені лише тому, що вони не підпадають під анамнез для проведення тестів – приїзд з подорожі або контакт з хворим.
За таким принципом йшла Італія і Китай. Але вже зараз стає зрозуміло, що це було помилкою.
І ось чому. Лише в березні Державний університет Мілану на чолі з професором Массімо Галлі зміг встановити дату початку розповсюдження вірусу в Італії – 25 січня. Майже за місяць до встановлення “пацієнта №1”. У кінці січня ніхто і не думав проводити тести на COVID-19. Ще б пак – це не підпадало під анамнез: приїзд з Китаю, контакт із зараженим.
Легкі симптоми дозволили “нульовому пацієнту” вести звичайний спосіб життя і заражати людей. Про кількість людей, яким він “подарував” заразу залишається тільки здогадуватися. Але результат вже відомий. Станом на 16 березня заражено 27 тис. 980 осіб. З них 2 тис. 158 осіб померло.
Зараз смертність в Італії становить 3,2% (це обумовлено високим відсотком літніх людей, які живуть в цій країні. Показник близький до Китаю). В США – 8,3% (перші дні моніторингу), а Південній Кореї – 0,7%.
Італійським вірусологам залишилося тільки констатувати, що вони зробили помилку і не почали шукати вірус раніше.
«Цифри, які ми бачимо сьогодні, – це інфекція 10-денної давності, коли ми помилково думали, що коронавірусу не було, бо ніхто його ще не шукав, ніхто не припускав, що він уже прибув у нашу країну і жодних обмежень не було введено. Правда в тому, що ця тенденція все ще зростає. Ми не знаємо, що станеться найближчими днями», – розповів 4 березня Роберто Буріон, вірусолог з лікарні Сан-Раффаеле в Мілані.
Варто зазначити, що донині так і не встановлений зв’язок між спалахами коронавірусу в Ломбардії та Венето. Вчені не знають, як вірус опинився в Венето.
Якщо подивитися на ситуацію в Німеччині, може здатися, що справи йдуть інакше, але це не так.
Дивлячись на графік, опублікований Хенріком Эндерляйном, німецьким професором економічної політики, ми побачимо, що в Німеччині прогрес майже ідеально рівний італійському, тільки на 8 днів пізніше (водночас в Італії на 37 днів пізніше у порівнянні з Китаєм).
https://twitter.com/henrikenderlein/status/1236748772455170049
Що чекає на українців?
Можливо наша влада обрала не найкращий алгоритм для проведення тестів на коронавірус на початковому етапі. На прикладі Італії можна зробити висновок, що через нього загубилися з поля зору особи, які могли заразитися до того, як вірус почали шукати в Україні.
А якщо врахувати те, що вірус гуляв по Італії з кінця січня і те, що в цій країні працює багато українців, то може виявитися так, що він з’явився у нас давно – просто його не шукали. Зараження “в межах України” і “третій сценарій”, про які говорить Ляшко, лише підтверджує цю теорію. За це треба подякувати епідеміологам, які змогли це вирахувати.
Тільки за минулу добу через коронавірус повернулося понад 50 тис. українців. Можна тільки уявити скільки тисяч наших земляків приїхало з тієї ж Італії починаючи з кінця січня, коли там почав “гуляти” вірус. Всі вони можуть бути носіями коронавірусу.
Очевидно, що сплеск підтверджених випадків зараження на коронавірус станеться після того, як тексти почнуть проводити частіше, тисячами. Поки не зрозуміло, який новий алгоритм ввели в МОЗ, але київські чиновники кажуть, що експрес-тести проводитимуть виключно за медичними показаннями. Враховуючи те, що вірус може передаватися без симптомів у носія, то такі заходи можуть лише затримати своєчасне виявлення хворих.
Важливо пам’ятати, що коли повідомляється про кількість заражених, йдеться не про фактичні випадки, а про діагностованих.
Те, що влада веде активну підготовку з перепрофілювання лікарень для приймання хворих з огляду на статистику Італії хороший сигнал, який вказує на те, що ілюзіями ніхто не живе.
До 80% людей, які можуть заразитися, мають шанс перехворіти вдома, якщо динаміка буде така як зараз.
“Але наразі динаміка складних випадків в Італії та складних випадків у КНР значно відрізняється. У КНР серед хворих 3% вимагало реанімаційних заходів, Італії – 10%. Їхні прогнози (Італії, – ред.) показують на 50 млн населення десь буде потрібно 4 тис. ліжок інтенсивної терапії. Якщо ми дивимося на наші 40 млн, у нас ці ліжка є. Якщо будемо перепрофілювати заклад і залучати відділення інтенсивної терапії, які не використовуються. Вже заклади перепрофілюються, Чернівецька область одна з перших, яка вже підготувала окрему лікарню, окрім інфекційної лікарні, для подальшої госпіталізації”, – повідомив головний санлікар України.
Водночас вчені зазначають, що через непомітні симптоми фактична кількість заражених значно більша офіційних цифр і таким чином співвідношення відсотка смертності буде меншим. Не варто забувати і те, що як у нашій країні, так і в світі, деякі смерті могли бути записані до наслідків грипу або пневмонії.
Якщо ж вірити опублікованим Guardian секретним документам уряду Британії, вірус вируватиме рік й ним перехворіє 80% населення. Англійські вчені вважають, що населення просто має перехворіти коронавірусом, і коли виробиться імунітет він перестане бути небезпечним.
На серйозність того, що на нас чекає вказує і президент Володимир Зеленський. Він заявив, що на лікування коронавірусу знадобиться мінімум 12-13 млрд грн.
На нас ще очікує бій з пошуком “нульових пацієнтів”. Це завдання не з легких – Китай тільки зараз наблизився до нього і вже дізнався, що “нульовим пацієнтом” може бути 55-річний чоловік з провінції Хубей, де розташований Ухань – місто-джерело пандемії.
17 листопада – дата, до якої простежується зв’язок з ним. Якщо ця інформація підтвердиться, це буде першим зараженням за півтора місяця до першого сигналу тривоги в Китаї й за три тижні до того, як ВООЗ почала відстежувати перший випадок.
Є надія на те, що в України є фора в цьому питанні й оперативний карантин з низкою інших обмежень дасть свій результат і ми зможемо зламати сумну статистику Італії.
Тому, якщо ви, попри заклики влади, захочете порушити карантин, подивіться на таблицю опубліковану вище. Це реальні цифри, які можуть стати дійсністю в Україні.