Україна відзначає День Соборності: Що відомо про свято

22 січня Україна відзначає День Соборності. У цей день в 1919 році був проголошений Акт з’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки. InfoResist розповідає, що відомо про це свято.

Офіційно свято День Соборності було встановлене в 1999 році у зв’язку з ваговим політичним та історичним значенням для українців об’єднання УНР і ЗУНР, що дозволило створити єдину велику державу.

Вперше у 20-му столітті незалежність України була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради. Рівно через рік у Києві на Софійській площі проголосили Акт з’єднання українських земель в єдину соборну державу. Таким чином УНР і ЗУНР, які виникли після розвалу Російської та Австро-Угорської імперій, об’єдналися, але ненадовго.

“Відтепер воєдино зливаються століттями відірвані одна від іншої частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина та Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Відтепер є єдина незалежна Українська Народна Республіка”, – йшлося в документі.

Через кілька тижнів після проголошення Акту більшовики захопили українську столицю. Пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехословаччина – Закарпаття.

Втім, ухвалення Акту об’єднання стало основоположною подією для України. Історики вважають, що 24 серпня 1991 року насправді відбулося відновлення державної незалежності України, проголошеної у 1918 році.

Попри захоплення територій, перше святкування Дня Соборності відбулося 22 січня 1939 року в місті Хуст в Карпатах, яке тоді було під контролем Чехословаччини. Того ж дня 30 тис. людей з різних куточків Карпатської України влаштували маніфестацію під синьо-жовтими прапорами.

21 січня 1990 року українські патріоти влаштували «живий ланцюг» з нагоди 1-ї річниці проголошення Акту з’єднання. Мільйони українців взялися за руки від Києва до Львова.

Відтоді в Україні неодноразово організовували “живі ланцюги”, щоб показати єдність українського народу.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.