У соцмережі Facebook маловідома група «Український солдат» влаштувала опитування, під яким захисники України розкривають відомості про місце проходження служби, свої бригаді й позиції в зоні ООС.
Відповідне опитування з’явилося на сторінці зазначеного співтовариства 7 жовтня. Під приводом зацікавленості в тому, хто приєднався до групи, підписнику пропонується розповісти про себе, якщо він брав участь у бойових діях на Донбасі.
У підсумку довірливі українські захисники стали розкривати в коментарях інформацію про свою службу. Зокрема про те, в якому військовому формуванні служили, про свої родини і позиції, які займали у зоні бойових дій. Станом на 15.20 понеділка, 4 листопада, під постом залишили свої коментарі 260 людей.
Група була створена близько року тому. Наразі на неї підписані понад 800 осіб.
Військовий експерт пояснив, чим це небезпечно
Колишній начальник прес-служби Генерального штабу України, військовий експерт Владислав Селезньов у коментарі InfoResist розповів, що виставлені на загальний огляд відомості про українських бійців несуть ризики як для чинних і колишніх військових, так і для членів їхніх сімей.
«На тлі посилення доступу до особистих даних військовослужбовців РФ, в рамках яких подібну інформацію прирівняли до держтаємниці, діяльність адміністраторів груп, подібних визначеній у вашій публікації, відноситься або до явно провокаційних, або до категорії «корисні ідіоти». Інакше неможливо прокоментувати спроби адмінів систематизувати відомості участі в бойових діях у межах АТО/ООС», – зазначив Селезньов.
За його словами, публікація в Мережі відомостей про захисників полегшує діяльність підрозділів інформаційно психологічних операцій противника.
«Логічно припустити, що таким чином істотно полегшується діяльність підрозділів інформаційно психологічних операцій противника, які займаються OSINT-розвідкою (open source intelligence, розвідкою за відкритими джерелами – ред.) – моніторингом і аналізом відео, особистих фото та публікацій з соціальних профілів українських військовослужбовців, а також ветеранів АТО/ООС», – пояснив військовий експерт.
Він додав, що подібні групи в соцмережах повинні отримувати відповідну оцінку правоохоронних органів.
“Забезпечення безпеки громадян України, яка фактично перебуває в стані війни, є першочерговим завданням її спецслужб і, безумовно, вчинки, які сприяють деструктивним діям противника, повинні отримувати відповідну оцінку правоохоронних органів”, – підсумував Селезньов.
Захисники України спростили роботу ворогові
Ексморпіх і волонтер Тарас Чмут повідомив InfoResist, що дані, які виставляють військові в соцмережах, полегшують роботу для ворожої сторони.
«Добровільне і масове, тобто, коли сотні людей пишуть що вони брали участь в антитерористичній операції, вказують період служби, військову частину і де були в АТО істотно полегшує роботу для тих, хто з боку ОРДЛО займається базами даних учасників цієї війни. Так, з профілю користувача можна взяти фото, знайти рідних, інших з ким чоловік служив тощо», – пояснює Чмут.
Він наголосив, що головна проблема полягає в тому, що захисники України масово оприлюднили корисні для бойовиків відомості і зробили це на одній сторінці в соцмережі.
«І проблема не в тому, що люди не приховують, а в тому, що одночасно і в одному місці це робить така велика кількість осіб, спрощуючи роботу росіянам», – додав волонтер.