“Укроборонпром” відкриє документацію на апарат штучної вентиляції легенів, який виготовлявся на заводі “Буревісник”. Про це повідомляє заступник генерального директора «Укроборонпрому» Мустафа Найєм у Facebook.
“Я би хотів поставити крапку у спекуляціях і розповісти про підсумки тижневих пошуків відповіді на питання, яке турбує зараз всю країну: чи можливе відновлення виробництва апаратів штучного дихання на заводі “Буревісник””, – йдеться в повідомленні.
Найєм підкреслив, що виробництво медобладнання не повинно бути специфікою оборонних заводів, але “за старою радянською традицією” підприємства часто займаються виготовленням товарів, які не мають відношення до “оборонки”.
За словами Найєма, зараз відновлення апаратів, які вироблялися на “Буревіснику”, неможливо. Він уточнив, що до такого висновку дійшли експерти після п’ятиденних консультацій. Мова йде не тільки про те, що виробництво апаратів ШВЛ вимагає значного вливання грошей, а про те, що обладнання заводу зношене і сама будівля знаходиться в занепаді.
“Йдеться про необхідність відновлення апарату, від якого залежить життя людини, і частина деталей для якого повинна виготовлятися в стерильних умовах. Умови на “Буревіснику” зовсім на такі – я був на заводі і бачив це на власні очі. Більшість цехів – розвалені”, – йдеться в повідомленні.
Найєм зазначив, що його вразило завзятість людей, пов’язаних із заводом, особливо головного технолога, який там живе. Тим не менш відновити “Буревісник” практично неможливо. Незважаючи на стан заводу, відновити виробництво апарату ШВЛ все ж можна.
За словами заступника гендиректора «Укроборонпрому», на прилад “БРІЗ-Т” вдалося знайти і відновити майже 40% ключової технічної документації. Інші документи втрачені або, на його думку, вкрадені. Найєм висловив готовність віддати наявну документацію приватним виробникам, які мають кращі умови для виробництва.
На “Буревіснику” виготовлявся лише цей апарат ШВЛ, який у радянські часи отримав три модифікації. За словами фахівців, наявної документації має вистачити для відновлення випуску. На це може піти від 3 до 6 місяців.
Найєм розповів, що не всі деталі апарату можуть вироблятися в Україні. Такими деталями є двигун з блоком управління, насос і деякі частини корпусу. Частина комплектуючих в апаратах ШВЛ – імпортного виробництва, наявність яких на складах в Україні або за кордоном невідома.
Найєм заявив, що навіть при наявності таких апаратів, зараз їх використовувати не можна через те, що термін дії сертифіката на виробництво і саме на цей виріб закінчився ще у 2015 році.
“Для його відновлення також потрібен час і навіть повна підтримка всієї адміністративної машини, державних органів не дозволить це зробити швидко. Та й навряд чи хтось візьме на себе ризик, враховуючи сферу використання, видавати сертифікат без випробувань”, – додав Найєм.
Він зазначив, що виробництво апарату в кооперації цілком можливо і в Україні є невеликі підприємства, які займаються виготовленням подібної продукції. Їхніх потужностей не вистачає на покриття всього попиту, особливо з урахуванням пандемії та дефіциту апаратів у всьому світі. За останні кілька днів відбулися зустрічі з декількома представниками таких підприємств.
“Ми готові до будь-якого співробітництва, кооперації приватних компаній із нашими заводами, консультацій технологів і конструкторів, а також спільного виробництва. Конструкторська документація не містить грифа і не оцифрована, поки все на папері”, – йдеться в повідомленні.
Найєм підсумував, що надання документації приватним виробникам – це перша подібна ініціатива від державної компанії, але “Укроборонпром” готовий мінятися.
Нагадаємо, міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков виступає за термінове введення в країні жорсткого «тотального» карантину у зв’язку з пандемією в світі зараження COVID-19.