Новопризначений міністр оборони України Рустем Умєров анонсував запровадження нової посади – військового омбудсмена, який піклуватиметься про військові потреби. Про це він заявив під час щорічної зустрічі Ялтинської Європейської Стратегії (YES).
«Найбільшим пріоритетом для нас є наші військові, їх життя, безпека й гідність. Ми маємо започаткувати нову філософію ставлення до військових і зробити все можливе і навіть неможливе, аби наші військові були забезпечені всім необхідним – зброєю, оснащенням, формою, їжею, засобами захисту, медичним обслуговуванням, освітою, підготовкою і всім іншим», – зазначив міністр оборони.
Правозахисниця Ольга Решетилова заявила, що військовим омбудсменом нову посаду називати не варто, і це швидше буде внутрішньою інспекцією Міноборони.
“Військовослужбовці служать не лише в ЗСУ, а й в Нацгвардії, ДПСУ, СБУ, зовнішній розвідці, державній охороні, спецзвʼязку і ще в деяких структурах. Так, це менша чисельність, ніж в Збройних силах, але їх доволі багато. МО до них відношення не має. Хто захищатиме їхні права? ” – пише Решетилова.
На її думку, те, що хоче створити Умєров, буде внутрішнім підрозділом, який без зовнішнього контролю може перетворитися на орган тиску на військовослужбовців і робитиме такі висновки, які потрібні керівництву або «замовникам».
“Такого вже було багато, починаючи від інспекцій закінчуючи всілякими радниками. Без запобіжників щодо незалежності органу і його неупередженості воно не працюватиме. У разі, якщо людина або люди на такій посаді по-справжньому стануть на захист прав військовослужбовців, вони неодмінно наразяться на опір Генерального штабу. А це закладає потенційний конфлікт між МО і ГШ, чого, як ми розуміємо, бути не повинно”, – наголосила правозахисниця.
Вона уточнила, що вітає будь-які ініціативи на покращення ситуації з правами військовослужбовців, але переконана, що це має бути незалежна структура точно не у вертикалі МО, МВС чи СБУ, а бажано ще й не у вертикалі президента.