Умєров має піти: Українців обурило безпідставне звільнення адмірала Воронченка

Игорь Воронченко

Безпідставне звільнення головного інспектора Міноборони адмірала Ігоря Воронченка міністром Рустемом Умєровим підняло хвилю обурення серед народних депутатів і громадянського суспільства. Почали лунати заклики, що міністр оборони має піти у відставку. InfoResist зібрав ключові меседжі з цього приводу.

Що передувало

Про звільнення адмірала Ігоря Воронченка, колишнього командувача ВМС, стало відомо ще у вересні – після його доповіді на ставці Верховного головнокомандувача. Тоді головний інспектор МО доповів про результати перевірки якості бойової підготовки у військах де відверто розповів про проблеми які існують. У той же день Умєров заявив адміралу про бажання його звільнити.

Так як законних підстав для звільнення головного інспектора не було, міністр вирішив піти шляхом розформування головної інспекції і створення нової – генеральної інспекції. До подібних заходів часто прибігають, коли немає підстав для звільнення “неугодних” – тому і розформовують цілі управління під виглядом “реформування”. Створення нової структури потребує часу, тому оборонне відомство залишиться на деякий час без оборонного watch dog, важливого органу для міжнародних партнерів. Саме через нього і відбувається контроль за поставленим озброєнням. Це єдиний орган контролю в МО і Генштабі.

Нардепка Мар’яна Безугла пише, що адмірала звільнили на вимогу Головнокомандувача Олександра Сирського. За її словами, ця доповідь на ставці викликала гнів у Головкома. І не дивно – інспекція не перевіряла бойову підготовку у військах, яка у зоні відповідальності Сирського вже дуже багато років, починаючи з 2019 року, коли він очолив Командування Сухопутних військ. Це перша комплексна перевірка системи підготовки за останні п’ять років.

Принцип демократичного цивільного контролю вперше порушив колишній головнокомандувач Валерій Залужний, заборонивши інспекторам на чолі з Ігорем Воронченком працювати у військах. Згодом його приклад наслідував Олександр Сирський, який після доповіді Воронченка також заборонив Інспекції здійснювати перевірки у підпорядкованих підрозділах.

Реакція суспільства

Народна депутатка від фракції “Голос”, членкиня Комітету з Нацбезпеки та оборони Соломія Бобровська пише, що міністр оборони Умєров так і не зміг пояснити логіку звільнення адмірала.

“До останнього не хотіла вірити про таке кадрове рішення, яке варилось вже близько місяця, і вважаю його помилковим і втратою для
сектору безпеки і оборони і ,зокрема, для самого міністерства. Про що вчора також сказала міністру. Логіка звільнення абсолютно незрозуміла і наразі виглядає більше, як безпідставна чи політична”, – написала вона.

Нардепка Юлія Яцик, заступниця голови ТСК ВР з питань розслідування можливих фактів порушення законодавства у МО та ЗСУ, пише що Умєров фактично провів чистку “всіх, хто з яйцями і здатен на виявлення проблем і реального стану справ в ЗСУ”.

За її словами інтриги навколо Воронченка почалися після його доповіді про результати перевірки Національної академії сухопутних військ,  яку й досі очолює близький друг Сирського – 69-річний Павло Ткачук та ще деяких висновків ГІМО.

Яцик пише, що попри шалений тиск Інспекція провела об’єктивне розслідування і встановила незаконність перебування Ткачука на посаді (якого досі не звільнено, – ред.).

Народна депутатка від партії “ЄС” Ірина Геращенко назвала звільнення Воронченка величезною помилкою.

“Коли влада апелює до партнерів з вимогою надати нам членство в НАТО, потрібно й самим відповідати стандартам Альянсу, а не лише голосувати «плани перемоги» облрадами. НАТО – це повага до воїна, прозорість управління, професійність і відповідальність. А не ставка на лояльних”, – пише вона.

Колишній заступник міністра оборони, засновник фонду “Повернись живим” Віталій Дейнега назвав звільнення головного інспектора МО “бажанням побути ще трохи у теплій ванні і подалі від поганих новин про реальний стан справ в ГШ та МО”.

Він вважає, що після такого вчинку Умєров має піти у відставку.

З ним погодилась й відома волонтерка, засновниця фонду “Корпорація монстрів” Катерина Ножевнікова.

Про те, що міністр оборони має піти пише і журналістка-розслідувачка, член антикорради МО Тетяна Ніколаєнко.


Ідею звільнення Умєрова підтримали інші користувачі Мережі в коментарях під постом Дейнеги.

У коментарях на підтримку Воронченка виступили відомі волонтери і депутати:

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.