Коронавірус може залишатися на поверхнях протягом декількох днів. При цьому 99,9% рідини в краплях SARS-CoV-2 випаровується за кілька хвилин, але вірус виживає завдяки тому, що крапля, яка висохла, утворює плівку схожу на млинець. Про це йдеться в дослідженні, оприлюдненому в Physics of Fluids.
Плівка, утворена з висохлої краплі коронавірусу, випаровується в залежності від матеріалу, на який потрапила. Наприклад, на нержавіючій сталі або міді вона випарується за добу і 16 годин відповідно. Однак вірус може залишатися активним понад 150 годин на добу.
Також варто враховувати кількість крапель SARS-CoV-2, які потрапили на поверхню: чим їх більше, тим довше триває здатність вірусу заражати.
Дослідники зазначили, що вищевказані цифри засновані на експериментах, проведених в лабораторних умовах. Тому, ймовірно, вони нижчі в реальному світі, де є фактори, які сприяють випаровуванню.
Під час експерименту було виявлено, що товщина плівки на краплі повільно зменшується, поки весь цей час кількість вірусу в ній не зникає.
Автор дослідження наголосив, що час висихання цієї нанометричної плівки триває близько години. Таким чином вона уповільнює процес випаровування вірусу, забезпечуючи середовище, необхідне для його виживання.
З огляду на це, вчені дійшли висновку, що SARS-CoV-2 може вижити в життєздатній формі протягом тривалого періоду часу, тому необхідно регулярно і ретельно обробляти поверхні. Найчастіше потрібно дезінфікувати, серед іншого, дверні ручки і ручні пристрої, особливо в медустановах.
- Вчені з Саудівської Аравії розробили найточнішу 3D-модель коронавірусу SARS-CoV-2.