Дослідники виявили в підлідному антарктичному озері Схід новий вид бактерій, які прожили в ізоляції кілька мільйонів років. Про це повідомив завідувач лабораторії кріоастробіології Петербурзького інституту ядерної фізики Сергій Булат, передає ТАСС.
За його словами, вчені почали повторно вивчати зразки льоду, який був витягнутий з глибини у майже 4 км від поверхні льодового щита Антарктики.
“Всередині них ми відкрили четвертий вид бактерій, які, як і багато інших їхніх сусідів, виявилися не пов’язані з уже відомими родами і сім’ями мікробів”, – сказав Булат.
Відомо, що екосистема підлідного озера Схід була ізольована протягом декількох мільйонів років. Російські вчені спільно з британськими колегами довели існування цього озера ще 24 роки тому.
Відтоді озеро пильно вивчалося не тільки біологами, а й астробіологами, а також фахівцями в області пошуків позаземного життя. Все через те, що Схід – це єдиний визнаний земний аналог підлідних океанів, які існують в надрах місяців Юпітера і Сатурна.
За останні п’ять років команда вчених з Петербурзького інституту ядерної фізики виявила в перших чистих зразках льоду з озера відразу три види бактерій. З них два належали до невідомих науці сімейств мікробів. Тепер дослідники виявили четвертий новий вид.
Найближчі можливі родичі виявлених мікроорганізмів – бактерії з сімейства Bacteroidetes. Їхній геном на 87% збігається з ДНК різних штамів мікроба 3721v34-24, але з точки зору мікробіології цього мало для того, щоб віднести бактерії до відомих сімейств організмів.
Вчені припускають, що вивчення генетичної структури бактерій з озера допоможе зрозуміти, як життя може існувати в таких суворих умовах протягом багатьох мільйонів років.
- Українські геологи, які працювали в антарктичній експедиції, виявили осадові породи, які можуть суттєво вплинути на уявлення світу про вік материка.