В Індонезії суд засудив популярну блогерку Рату Талісу до двох років і 10 місяців ув’язнення за розпалювання ненависті до християнства після її коментаря про Ісуса Христа.
Як повідомляє Amnesty International, Таліса, яка є мусульманкою та трансгендерною жінкою, була визнана винною за законом про електронну інформацію та транзакції (EIT). Суд постановив, що її висловлювання могли вплинути на «громадський порядок» та «релігійну гармонію».
Як почався скандал?
Таліса, відома у соцмережах як Ratu Entok, має майже 450 000 підписників у TikTok.
Під час прямої трансляції 2 жовтня 2024 року один із глядачів написав їй, що вона повинна підстригти волосся, щоб виглядати як чоловік. У відповідь блогерка підняла зображення Ісуса Христа та сказала:
«Ти не повинен виглядати як жінка. Ти маєш підстригти волосся, щоб виглядати як твій батько».
Після цього п’ять християнських груп подали скарги до поліції, звинувативши її у богохульстві. 8 жовтня Таліса була заарештована.
Судове рішення
Суд у провінції Північна Суматра визнав її винною у розпалюванні ненависті та наклав штраф у розмірі 6 200 доларів США.
Amnesty International засудила вирок, назвавши його «шокуючим нападом на свободу вираження».
«Хоча Індонезія повинна забороняти підбурювання до дискримінації, ворожнечі чи насильства на релігійному ґрунті, висловлювання Рату Таліси не досягли цього порогу», – заявив директор організації Усман Хамід.
За його словами, індонезійська влада повинна анулювати вирок блогерки та переглянути закон про EIT, який дедалі частіше використовується для обмеження свободи слова.
Репресії через богохульство
Індонезія – найбільша мусульманська країна світу, де 93% дорослого населення ідентифікує себе як мусульмани.
Закон про богохульство дедалі частіше використовується проти релігійних меншин та людей, яких звинувачують в образі ісламу.
Серед інших відомих випадків:
- У вересні 2023 року мусульманська блогерка Ліна Лутфіаваті отримала два роки в’язниці за відео, в якому прочитала ісламську молитву перед тим, як скуштувати свинину.
- У 2017 році Басукі Тьяхая Пурнама (Ахок) – перший за 50 років немусульманський губернатор Джакарти – отримав два роки ув’язнення за коментар, що викликав гнів радикальних ісламістів.
Правозахисники попереджають, що Індонезія дедалі більше використовує закони про богохульство як інструмент репресій, особливо проти тих, хто не вписується в консервативні релігійні норми країни.