У травні в державах-членах Євросоюзу пройдуть вибори в Європарламент. На місця в даному органі претендують і вихідці з України, які проживають у Польщі. Це не ті українці, яких в Україні прийнято вважати українською діаспорою і послідовно виступають проти російської агресії. Ті, хто претендує стати євродепутатом найближчим часом, належать до різного політичного спектору, але їх сміливо можна віднести до числа лобістів інтересів Росії. Про це повідомляє «Європейська правда».
Кандидати від правих
Видання зазначає, що мігранти з України вперше балотуються за партійними списками. Мова про тих, хто має польське громадянство і має право обирати і бути обраним.
Так націоналістична “Конфедерація” висуває уродженку Донецька Лілію Мошечкову. Вона відома тим, що в момент початку вторгнення РФ в Україну збирала допомогу для жителів окупованих районів Донецької та Луганської областей. Оскільки існують її фотографії з байкером “Хірургом”-Залдостановим і зі скандально відомим європарламентарем Янушем Корвін-Мікке, то є припущення, що ця допомога призначалася не тільки «мирним жителям». Тим більше, що своїх проросійських поглядів жінка не приховує. Зокрема, вона в порушення українського законодавства їздила зі згаданим тепер вже екс-депутатом в окупований Крим.
Під час візиту до Варшави президента України Петра Порошенка Мошечкова була помічена з прапором країни-агресора.
Цього політика активно використовують рупори російської пропаганди. Зокрема, саме вона стала автором фейкового твердження про те, що Польща готується до “реприватизації” Західної України, «інформацію», про що швидко розповсюдили російські і колабораціоністські ЗМІ.
Від націоналістів же балотується і “кресовий” діяч з Любліна Володимир Осадчий, виходець із Західної України. Він теж співпрацює з організаціями і прокремлівськими мас-медіа. Брав участь у розробці “української” частини прийнятої в минулому році скандальної поправки в Закон про інститут національної пам’яті.
Кандидати від лівих
У 2003 році, вийшовши заміж за поляка, в Польщу перебралася уродженка Луганська Оксана Литвиненко. Тепер вона балотується за списками лівої партії «Весна». Вона відзначилася деякими проукраїнськими діями, такими як вивішування написи #FreeSentsov” на одній з фейсбук-аватарок. Проте їй не подобається ситуація, коли, за її словами, спочатку українцям говорили, що серед них можуть бути тільки злочинці та повії, а тепер кажуть, що вони – націоналісти, бандерівці.
Та ж «Весна» висуває ще одну етнічну українку Лілію Твардош. У Польщі вона живе з 1997 року і називає своїми батьківщинами Одесу та Крахів. Чітких політичних переконань не демонструє, збираючись концентруватися на правозахисної діяльності.
Ніхто з перерахованих за підтримкою організацій української діаспори не звертався.
«І окремо засмучує те, що в списках двох ключових політичних об’єднань, які, швидше за все, отримають найбільше місць у Європарламенті – тобто “Європейської коаліції” і “Права і справедливості” – не знайшлося місця жодному громадянину Польщі українського походження. Враховуючи зміну структури польського суспільства та на те, що мігрантські діячі стають все більш активними у Польщі, це видається якимось анахронізмом», – йдеться в статті.