В Кабінеті міністрів знаходиться проект постанови, що передбачає знижку в ціні на газ виключно для Луганської ТЕС, що входить у групу компаній ДТЕК Ріната Ахметова. Документ підписано міністром палива та енергетики Ігорем Насаликом.
За його словами, таке рішення дозволить забезпечити електрикою неокуповану частину Луганської області. На думку фахівців, купуючи ТЕС, ДТЕК знав, на що йде, і не варто перекладати свої проблеми на державу, тобто на платників податків. Про це йдеться в сюжеті ТСН.
Журналіст Юрій Ніколов показав документ, в якому Кабміну пропонується надати майже 50% знижку для великої приватної компанії. Ще недавно на Луганську ТЕС надходило вугілля з Ростовської області країни-агресора. Однак сусіди поставки перекрили. Україна в свою чергу не добудувала залізничну дорогу для підвезення вугілля. Єдина альтернатива – спалювати газ, але це дорого.
З метою убезпечити ДТЕК від збитків Насалик запропонував витрати, а це десятки мільйонів гривень, перекласти на НАК “Нафтогаз”, що належить державі.
Експерт з енергетики Андрій Герус, який представляє президента в уряді, вважає даний підхід згубним.
“Якщо компанія взяла на себе ризик, інвестувала кошти в Ростовську область, РФ, викупила у приватну власність, то вона повинна нести відповідальність, забезпечувати електроенергією”, – говорить Герус.
В сірій зоні на півночі Луганської області знаходиться Кремінська підстанція і вона могла б бути заміною ТЕС.
“Це великий подовжувач, велика розетка, яка включена у всю енергосистему України”, – додав він.
Підстанцію вирішили відбудувати майже три роки тому, але, за інформацією журналістів програми «Наші гроші», підрядникам під час проведення тендеру висували дивні вимоги.
Відомо, що досвід спорудження таких об’єктів – 15 років. Компанію з чотирнадцятирічним досвідом, яка і пропонувала нижчу ціну, до конкурсу не допустили. У ньому брали участь дві інші компанії. Переможницею стала компанія, яка запропонувала меншу вартість. Крім того, у момент розмитнення й транспортування корейські запчастини раптом стали дорожчими при оплаті валютою, хоча гривня зміцніла.
“Було 90 млн і 168, стало 99 млн і 186 – все зросло. Ось просто на рівному місці вирішили, що воно має коштувати дорожче. З урахуванням того, що гривня зміцніла, то в доларі подорожчання ще більше сталося. В’їхало за 8 млн доларів, в угоді з переможцем – 10,5 млн доларів”, – кажуть журналісти.
В “Укренерго” стверджують, що ці підрахунки не вірні, а в контракті фіксація в євро, а не долари і некоректно дати розрахунку взяв журналіст.
«Ні на один євроцент вартість обладнання не виросла», – додали в компанії.
Інформацію про знижку для компанії Ахметова в Мінпаливенерго підтвердили. Кажуть, що така суспільна необхідність. Там зазначили, що якщо Луганська ТЕС буде оплачувати газ самостійно, то буде щодня нести збитки на суму в 3 млн 700 тис. грн. Чому таких збитків має зазнавати “Нафтогаз”, в міністерстві не пояснили.
Раніше повідомлялося, що розслідування НАБУ змусило впасти євробонди ДТЕК Ахметова.