Всеукраїнський правозахисний рух «Сила права», очолюване екс-віце-прем’єром Автономної Республіки Крим та екс-головою ТСК з розслідування трагедії в Іловайську Андрієм Сенченком, ще до проведення другого туру президентських виборів подав заяву в СБУ про наявність в діях президента України Петра Порошенка ознак державної зради. Після зміни влади з’являється можливість притягнути до відповідальності тих, хто її уникав протягом останніх п’яти років. Про це в коментарі InfoResist заявив Сенченко.
За його словами, наразі відкритим залишається питання про те, на що в реальності готовий піти обраний президент Володимир Зеленський та його команда.
Таким чином Сенченко відреагував на заяву члена команди Зеленського Івана Апаршина про те, що винні в здачі Криму і кривавих епізодах війни на сході України будуть притягнуті до відповідальності.
«Іван Апаршин, який виступив з гучними заявами, презентує себе як соратник Зеленського. Він говорить те, що народ хоче чути. Поки спрогнозувати політику адміністрації і самого Зеленського вкрай складно. Апаршин не є індикатором. Це людина, якого привів Гриценко і тому абсолютно незрозуміло наскільки він там приживеться, буде чи не буде. Поки немає ні однієї відправної точки для якихось серйозних міркувань щодо поведінки нової влади», — сказав він.
Сенченко нагадав, що в 2014 році було проведено парламентське розслідування подій в Іловайську, однак воно практично не використовувалося вже для подальшої роботи прокуратурою.
«Коли восени 2014 року наша комісія, яку я очолював, закінчила своє розслідування, була створена слідча група Генеральної, не військовою прокуратурою, а Генеральною прокуратурою і слідчі за їх ініціативою звернулися в наші комісії. Ми офіційно передали їм повний комплект всіх документів, які були напрацьовані, разом з підсумковим звітом. І вони сказали, що “ваша комісія просунулася значно далі, ніж слідча група Генеральної прокуратури”. Мене це здивувало. Я запитав: “А як це може бути? У вас є там дуже широкі процесуальні повноваження?”. На що їх відповідь була такою, що над основними фігурантами ось цього розслідування, яке намагалася проводити Генеральна прокуратура, була розкрита політична парасолька. Зрозуміло, що цією парасолькою виступав Порошенко. І по суті про це теж написано в звіті нашої комісії, про те, як він перешкоджав розслідуванню Іловайської трагедії», – додав він.
В даний час, вважає співрозмовник, «ця парасольку закрита».
“Але я поки не знаю, наскільки буде послідовна нова влада. І це явно не в Апаршина компетенції. Наскільки вона буде послідовна та наполеглива для того, щоб було проведено це розслідування. Я можу сказати, що “Сила права” структура, яку я очолюю, ми подали ще до другого туру президента, подали в СБУ заяву про вчинення президентом України Петром Порошенком злочину, що кваліфікується за статтею 111 частини 1 КК України – це державна зрада”, – розповів Сенченко.
Він вважає, що Порошенко винен у тому, що ігнорував Будапештський меморандум.
“Ми тут не тільки та країна, якій щось гарантували в Будапешті, ми одна з сторін підписантів цього багатостороннього документа. Так от, це злісне системне ігнорування цього Будапештського меморандуму, тобто не виконання з боку Петра Порошенка як президента гаранта Конституції. І друге, незаконне підписання ним Мінських угод і антиконституційні дії по спробі імплементації цих Мінських угод. І ми паралельно з цим готуємо звернення в даному випадку вже Національне бюро розслідувань, тому що це звернення буде вже після інавгурації Зеленського і відповідно після завершення повноважень Петра Порошенка, а згідно з законом, для колишніх президентів слідство проводить якраз Національне бюро розслідувань. Так от друге наша заява буде стосуватися злочинної бездіяльності Петра Порошенка, яка призвела до масових жертв в Іловайські. Тому я не знаю, що там анонсує Апаршин, а “Сила права” в цьому напрямку діє постійно”, – додав він.
При цьому Сенченко зауважує, що за першою згаданою заявою всі терміни, передбачені процесуальним кодексом, вже вийшли, але відповіді від СБУ досі немає.
«Якщо відповідь буде негативною, то ми, безумовно, по-перше, звернемося до суду з тим, щоб примусили службу безпеки почати це розслідування. А якщо вони відмовляться і після цього, то тоді ми вже після інавгурації звернемося в Національне бюро розслідування, тому що зміниться підслідність. Просто розумієте, у нас йде послідовно гра слів, коли говорять: “Як же? Це ж чинний президент і тому відносно нього особливий порядок притягнення до відповідальності”. Я вам наведу простий приклад, якщо чинний президент їде за кермом на машині, потрапляє в ДТП, в якому гине людина, то це ж не означає, що не розслідують цей злочин. Вона розслідується, але для залучення президента існує особливий порядок притягнення до відповідальності. Так от, коли ми виклали в заяві, на мій погляд, досить вмотивований, доказ того, що скоєно злочин, що кваліфікується як державна зрада, то його потрібно розслідувати. А якщо в процесі розслідування підтвердяться наші звинувачення персонально на адресу чинного президента ще, то тоді потрібно використовувати спеціальний порядок притягнення до відповідальності», – резюмував Андрій Сенченко.
Раніше член команди Володимира Зеленського з питань оборони Іван Апаршин заявив, що всі причетні до корупційних схем в оборонній промисловості, а також винні в здачі Криму і кривавих епізодах війни на сході України будуть притягнуті до відповідальності.