В Україні ввели обов’язкову вакцинацію: кого це стосується

МОЗ України затвердив ряд професій, працівники яких зобов’язані вакцинуватися проти коронавірусу. Про це заявив глава МОЗ Віктор Ляшко, передає ВВС.

Ляшко розповів, що в указі, який найближчим часом має зареєструвати міністерство юстиції, є чіткий перелік професій. Обов’язково робити щеплення мають усі педагоги, незалежно від закладів, у яких вони працюють – в дошкільних установах, школах, профтехучилищах і ВНЗ.

“Також це працівники центральних органів виконавчої влади, міністерств та їх структурних підрозділів на місцях. І працівники місцевих державних адміністрацій – обласні, міські та районні”, – додав міністр.

Він підкреслив, що люди вакцинуються і приходять на роботу або не вакцинуються і не приходять на роботу. Працівники, яким зробили щеплення, будуть усуватися від роботи на період дії карантину без збереження зарплати, але зі збереженням місця роботи. Ляшко зазначив, що влада вивчає наслідки такого кроку, щоб бути готовою до скарг тих, хто не захоче вакцинуватися.

Він акцентував, що МОЗ вважає за доцільне прийняти жорстке рішення для забезпечення безпеки освітнього процесу та функціонування органів державної влади. Міністр особливо виділив сферу надання адміністративних послуг, де відбувається тісний контакт зі споживачами.

За словами Ляшка, перші пріоритетні групи тих, хто вакцинувалися на перших етапах, вже досягли показників понад 80% охоплення – це медики, військові ЗСУ та структури МВС.

При цьому станом на 29 вересня одну дозу вакцини від коронавірусу отримали 72% працівників сфери освіти, двома дозами вакциновані всього 42%. Хоча б однією дозою вакциновано 86% працівників екстреної медичної допомоги, 91% складу ЗСУ та 85% сил МВС.

Ляшко заявив, що Європейський суд з прав людини в квітні поточного року підтвердив положення національного законодавства, згідно з якими обов’язкова вакцинація є законною і може знадобитися, а також що це не суперечить “Конвенції про захист прав людини і основних свобод”.

У МОЗ стверджують, що можуть формувати перелік професій з обов’язковою вакцинацією, посилаючись на статтю 12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб”.

Цим законом передбачено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти відповідних інфекційних хвороб.

Незважаючи на те, що чиновники кажуть, що МОЗ має повноваження формувати такий список професій, проти цього виступають представники організацій, що захищають права працівників.

Так, директор ГО “Трудові ініціативи” Георгій Сандул нагадав, що затверджені МОЗ документи визначають вакцинацію від COVID-19 як виключно добровільну для населення України. Він заявив, що в разі прийняття списку, це буде входити в конфлікт з іншими законами.

“Наприклад, ст. 2-1 Кодексу Законів про працю України забороняє будь-яку дискримінацію у сфері праці за будь-якими критеріями, а ст. 43 Конституції України говорить, що громадянам гарантується захист від незаконного звільнення”, – додав Сандул.

На його думку, рішення МОЗ може стати причиною безлічі судових процесів, навіть рівня ЄСПЛ.

З 23 вересня Україна знаходиться в жовтій зоні. Школи при цьому можуть працювати, якщо 80% вчителів вакциновані проти коронавірусу хоча б однією дозою. Зараз із 14 тисяч шкіл країни перебуває на дистанційному навчанні 2 тисячі через відсутність вакцинації викладачів.

  • У МВС повідомили, що поліцейські перевірятимуть COVID-сертифікати в українців за QR-кодом.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.