Група Bellingcat і російський сайт The Insider опублікували першу частину свого розслідування про унікальну операцію спецслужб України по затриманню бойовиків ПВК “Вагнера”.
Як з’ясували журналісти, відповідальними за проект, який отримав кодову назву «Авеню», були два старших офіцера: Василь Бурба (голова ГУР) і Руслан Баранецький (заступник голови СБУ). Вони регулярно проводили брифінги для президента про хід реалізації проекту. Зеленського ознайомили з планом 15 червня 2020 року — операцію схвалили 1 липня 2020 року.
“Ця спецоперація, яка не має аналогів за своєю складністю і масштабом, повинна була завершитися примусовим приземленням літака з декількома десятками бойовиків на території України, проте в останній момент, коли “вагнерівці” вже прямували в Мінський аеропорт, операція була “перенесена” після зустрічі розвідників з політичним керівництвом, що закінчилося арештом найманців силами білоруського КДБ”, — пишуть журналісти.
Команда дійшла висновку, що спецслужби розробили тільки два сценарії, які дозволять законно посадити літак на території України. Перший-невідкладна медична допомога: якщо пасажиру на борту рейсу стає погано, наприклад, в результаті серцевого нападу, літак має здійснити екстрену посадку в найближчому аеропорту. Технічно найближчим після переходу в повітряний простір України був би один з двох аеропортів у Києві. Однак відстані від кордону до аеропорту Мінська було ненабагато більше, через що пілот міг замість цього повернутися в Білорусь, так що цей варіант був занадто ризикованим.
Другий сценарій-загроза вибуху на борту. У цьому сценарії, як тільки відповідний наземний диспетчерський пункт буде проінформований про загрозу, він на свій розсуд дає вказівку літаку приземлитися в аеропорту за своїм вибором, оскільки гіпотетичний ризик від вибуху поширювався не тільки на пасажирів, але і на людей на землі. Більш того, згідно з міжнародним правом, українські авіадиспетчери можуть дати вказівку пілоту не повідомляти пасажирам про аварійну ситуацію або навіть про зміну траєкторії польоту. У підсумку вибрали другий варіант.
У Bellingcat заявили, що не змогли перевірити розмову, яка нібито мала місце за день до проведення спецоперації із затримання бійців ПВК “Вагнера” між Бурбою та Єрмаком, у ході якої той пропонував перенести спецоперацію, щоб домогтися набрання чинності угоди про припинення вогню на Донбасі, а адміністрація президента не надала коментарів до цього розслідування.
“Бурба… і Баранецький… прибули до Офісу президента за день до від’їзду найманців… Бурба та Баранецький мали намір презентувати останню інформацію про майбутню спецоперацію. Однак у той момент президент Зеленський був зайнятий, і, як сказав Бурба Bellingcat, вони не змогли зустрітися з ним особисто “, – йдеться у повідомленні.
- 29 липня 2020 року в Білорусі затримали 33 бійці з приватної військової компанії “Вагнера”. Вони звинуватили у підготовці терактів.
- 14 серпня Білорусь повернула до Росії 32 найманці ПВК.
- Тимчасова слідча комісія Верховної Ради дійшла висновку, що наказ про перенесення спецоперації не давав ні президент Володимир Зеленський, ні глава ОП Андрій Єрмак, ні тодішній міністр оборони Андрій Таран.