Через утворення порожнин в конструкції Канівська гідроелектростанція може зруйнуватися і внаслідок цього затопити значну частину Черкаської області. Про це заявили фахівці Національної екологічної ради, передають “Факти”.
Експерти розповіли, що в ході будівництва ГЕС до складу гідротехнічних бетонів додавали золу з теплових електростанцій. Це і стало головною помилкою, бо вода протягом багатьох років вимивала цю золу, а на її місці утворювалися порожнечі.
“Оцінити масштаби пошкоджень дуже важко, оскільки порожнечі знаходяться всередині конструкцій. Інженери не виключають, що в аварійному стані знаходиться весь фронт греблі. Сьогодні вона утримує тиск 2,5 кубічних кілометри води, що є гігантським навантаженням на ГЕС”, – зазначили вчені.
Згідно з прогнозами фахівців, прорив греблі ГЕС призведе до затоплення значної частини Черкаської області, появи боліт, викиду радіоактивних відкладень, а також збільшення тиску на греблю водосховища в Кременчуці.
Крім того, дамби, які знаходяться нижче за течією, будуть руйнуватися одна за одною за принципом доміно. Зокрема, це стосується Дніпровської ГЕС.
При цьому доктор географічних наук Віктор Вишневський не згоден з таким сценарієм і запевняє, що греблям на Дніпрі зруйнування не загрожує.
“Такого роду споруди, як бетонні дамби, витримують тиск води висотою в 100, а то і в 200 метрів. А у нас на Дніпрі максимальний тиск, який припадає на греблю ДніпроГЕС, 35 метрів. На інших дамбах Дніпровського каскаду тиск в межах 12-15 метрів. Після багатьох місяців посухи (практично безсніжної зими) запаси води у водосховищах малі. Дощі, які зараз йдуть, напоять землю, але кардинально не змінять рівень води у Дніпрі, а значить і навантаження на греблі”, – зазначив він.
Навіть якщо уявити, що прорив Київського водосховища відбудеться, вважає фахівець, то жителям столиці не варто боятися затоплення. Це пов’язано з тим, що 99% території міста знаходиться вище рівня води у водосховищі.