Вчені виявили стародавню «жувальну гумку», завдяки якій вдалося отримати ДНК жінки, яка жила 6 тис. років тому в Скандинавії. Про це пише BBC.
Доктор Ханнес Шредер з Копенгагенського університету пояснив, що «жуйка» – це насправді дьоготь з берези, який в ті часи використовували для склеювання кам’яних інструментів. На чорно-коричневій грудці смоли виявили зубний слід, що свідчить про її пережовування. Можливо, для полегшення зубного болю або інших хвороб.

Фахівці вилучили ДНК-код з бактерій, що збереглися в «жувальній гумці». Вони виявили збудників, які викликають інфекційні хвороби, а також природні для ротової порожнини бактерії.
За словами вчених, це вперше, коли геном стародавньої людини вдалося отримати з чогось, що не є людськими останками. Отриманий генетичний код розшифрували і використали для моделі, щоб зрозуміти, як виглядала людина.
Виявилося, що ДНК належало жінці з темною шкірою, темно-каштановим волоссям і блакитними очима. Дослідники вважають, що жінка генетично нагадує мисливців-збирачів з материкової Європи, тому, ймовірно, вона перекочувала в центральну Скандинавію разом з переселенцями. Причина – танення льодовиків.
Зовнішність жінки, яка жила 6 тис. років, реконструювали за допомогою художника. Вчені дали їй ім’я “Лола”.

ДНК, отримане з «жуйки» у вигляді смоли, дає уявлення про те, як еволюціонували патогени людини протягом багатьох років. Також отримана таким чином інформація дає уявлення про засоби існування і здоров’я наших предків.
“Уміти відновити ці типи стародавніх геномів збудника з такого матеріалу дуже захоплююче, тому що ми можемо вивчити, як вони розвивалися і чим вони відрізняються від штамів, які є сьогодні”, – зазначив доктор Шредер.