Феномен прискореного посивіння від стресу викликаний втратою стовбурових клітин у волосяних фолікулах. До такого висновку прийшли вчені, які вводили мишам токсин і стежили за станом шкіри. Відповідне дослідження опубліковане в журналі Nature.
Автори дослідження відзначають, що колір волосся визначається меланоцитарними стовбуровими клітинами, які виробляють пігмент меланін. В процесі старіння запаси клітин поступово виснажуються, внаслідок чого пігментоване волосся замінююється білим. Учені вирішили з’ясувати, як саме стрес може впливати на колір волосся.
Для цього був проведений експеримент за участю лабораторних мишей. Команда вчених з Гарвардського університету розділила мишей на декілька груп, для кожної з яких був обраний свій стресовий фактор. Так, першій групі кололи ін’єкції ресинифератоксина — речовина, що міститься в молочаї і здатна завдати пекучий, іноді смертельний біль. Другу піддали психологічному стресу – пересаджували з однієї клітки в іншу, світили яскравою лампою, розгойдували клітку. Третя група була знерухомлена шляхом поміщення в тісну клітку.
Після цих маніпуляцій гризунів поголили, а вже через чотири тижні експерименту було з’ясовано, що кожен фактор стресу викликав виснаження клітин, вони вилучалися з фолікула. Результатом цього стала поява сивого волосся у мишей. У першої групи піддослідних це було помітно особливо сильно.
За результатами дослідження було з’ясовано, що екстремальні рівні стресу викликають гіперактивність симпатичної нервової системи, яка відповідає за швидку мимовільну відповідь організму на небезпечні або знервовані ситуації. Це, в свою чергу, сприяє швидкому виснаженню стовбурових клітин, що відповідають за колір волосся, що призводить до їх сивині.
Щоб з’ясувати, на які саме клітини впливає стрес, вчені ввели токсин тварин на пізніх стадіях росту фолікулів. Після ін’єкції токсину зрілі меланоцити продовжили виробляти меланін, а ось стовбурових клітин стало в п’ять разів менше. Таким чином, вчені виявили, що стрес не впливає на «готове» волосся, а тільки на виробництво нових пігментованих клітин.
Як повідомлялося раніше, в льодовиках Тибету вчені знайшли 28 невідомих вірусів, які можуть нашкодити людству.