Команда вчених із США і Гватемали вивчила округлі статуї племен Центральної Америки, створені дві тисячі років тому, і встановила, що вони виготовлялися з намагнічених блискавками базальтових валунів, багатих залізом. Про це пише Science News.
Припущення, що «пузаті скульптури» (з англ. potbelly sculptures) були вирізані з намагнічених валунів, ґрунтується на вивченні кам’яних статуй у Монте-Альто. Вчені за допомогою магнітометрів склали карту намагніченості 11 валунів, яка показала, що в камені, перед вирізанням фігурок, потрапляли заряди блискавок.

Місця намагніченості відповідають певним місць на скульптурах: пупкам, лобі, щоках. Дослідники вважають, що стародавні гватемальці вміли виявляти каміння з потрібними їм властивостями, потім використовували магнетіти, які відштовхувалися від певних точок на валунах.
На думку вчених, «пузаті скульптури» грали важливу роль у побуті племен. Вони зображували предків, які займали високе соціальне положення, а їхні магнітні властивості могли демонструвати присутність надприродних сил.