Вчені розповіли, чому з’являються “ковідні пальці” при коронавірусі

Вчені дослідили, чому в деяких заражених коронавірусом з’являються пошкодження пальців ніг, схожі на обмороження. Про це повідомляється в результатах дослідження, опублікованих на British Journal of Dermatology.

“Ковідні пальці” з’являються у пацієнтів різного віку, але частіше від цієї недуги страждають діти і підлітки. Деякі переносять її безболісно, але також можуть утворюватися нариви і пухлини бордового кольору, іноді в наривах з’являється гній. Такий побічний ефект коронавірусу частіше вражає великі пальці ніг, але може поширюватися і на інші.

Зазначені симптоми зазвичай тривають у заражених від декількох тижнів до місяців. При цьому часто у пацієнтів не спостерігаються класичні симптоми коронавірусної хвороби, такі як кашель, підвищена температура або втрата нюху. 13-річна мешканка Шотландії Софія розповіла, що практично не могла ходити або носити взуття після появи “ковідних пальців”.

Дослідження, засновані на аналізах крові і шкіри, дозволяють припускати, що на появу “ковідних пальців” впливають дві частини імунної системи. Обидві вони пов’язані з механізмами, що допомагають у боротьбі з COVID-19.

Один із них – це антивірусний білок, інтерферон першого типу. Другий – це антитіла, які помилково атакують клітини організму, а не вірус. Експерти з паризького університету впевнені, що цей процес доходить також до дрібних кровоносних судин і капілярів.

50 осіб із підозрою на “ковідні пальці” пройшли обстеження навесні 2020 року. Також обстежили 13 пацієнтів, які мали схожі симптоми, але не пов’язаних з коронавірусом, бо вони з’явилися у цих людей задовго до початку пандемії.

Британський ортопед Іван Брістов пояснив, що для більшості пацієнтів побічний ефект коронавірусу зникне сам, проте деяким доведеться додатково лікувати набряки і нариви. Доктор зазначив, що розуміння цього явища допоможе знайти більш ефективні методи лікування.

Доктор Вероніка Батейль з Британської асоціації захворювань шкіри повідомила, що медики частіше спостерігали “ковідні пальці” на початку епідемії, тоді як із появою штаму “Дельта” таких випадків стало менше. Це може також пояснюватися вакцинацією і власним імунітетом пацієнтів від попередніх інфекцій.

Вона додала, що проблеми зі шкірою можуть з’являтися і через деякий час після того, як гострі симптоми хвороби зникають, тому досить часто зв’язку з вірусом не бачать.

  • Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала офіційний опис так званого постковідного синдрому (long covid), який зустрічається у близько 20% людей, що перехворіли на COVID-19.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.