У ядерному паливі, яке поховане під завалами вибухнув четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, наростають реакції поділу. Про це свідчать дослідження Інституту проблем безпеки атомних електростанцій( скорочено-ІПБАЕС), повідомляється в матеріалі журналу Science.
Під час вибуху реактора в 1986 році його активна зона розплавилася з паливними урановими стрижнями, графітовими регулюючими стрижнями, цирконієвою оболонкою, а також піском і різним сміттям, який скидали в енергоблок при спробах погасити вогонь. В результаті радіоактивна лава затекла в підвальні приміщення, де затверділа. Ці утворення називають “паливовмісними” і за середніми оцінками в них знаходиться близько 170 тонн урану.
Станом на сьогоднішній день, датчики по вимірюванню рівня радіації навколо Чорнобильської АЕС показують негативну динаміку нейтронних потоків в одному з приміщень, яке недоступне через рівень радіації і завалів.
Дослідники ІПБАЕС стверджують, що можливість аварії не слід виключати, проте кількість нових нейтронів поки що наростає досить повільно. Тобто, вчені мають ще кілька років, щоб придумати, як впоратися із загрозою.
У матеріалі наголошується, що потрапляння води в тріщини старого саркофага ЧАЕС збільшило щільність потоку нейтронів, тому що вода збільшує їх можливості розщеплювати ядра урану. Наприклад, після зливи в 1990-му році співробітнику доводилося проникати в розвали реактора, щоб розпорошити розчин, що поглинає нейтрони. Ще через кілька років на даху саркофага встановили пристрої для впорскування розчину, що поглинає нейтрони, однак і це повністю не завадило небезпечним процесам в підвальних приміщеннях реактора.
Також зростання нейтронів спостерігається і після установки Нового безпечного саркофага-конфайнмента. За останні чотири роки в одному з приміщень воно збільшилося вдвічі. Зараз рівень радіації в цьому приміщенні вже досяг такого рівня, що близько не можна підходити навіть для установки датчиків. Не допоможе там також і розпорошення нітрату гадолінію, тому що паливо поховане під бетоном.
В даний момент вчені планують розробити спеціального робота, що витримує сильне випромінювання, щоб свердлити отвори в небезпечних підвальних приміщеннях і розпорошувати туди стрижні, що поглинають нейтрони.
Також в дослідженні допускається, що реакція поділу в підвальних приміщеннях може в майбутньому прискоритися експоненціально через те, що поділ ядер випаровує залишки води. В кінцевому підсумку можливі неконтрольовані викиди ядерної енергії.
У той же час дослідники підкреслюють, що жодних шансів повторення аварії рівня 1986 року сьогодні не існує. Однак будь-який вибух може обрушити нестійкі конструкції старого саркофага.
- Служба безпеки України у 2021 році вперше оприлюднила секретні документи про аварію на Чорнобильській АЕС, серед яких була перша доповідь про вибух.