Невеликі зміни в одному білку можуть перетворити робочого мурашки в королеву. До відповідного висновку прийшли вчені, які спостерігали за індійськими стрибаючими мурахами, передає Science alert.
Фахівці розповіли, що після загибелі королеви в колонії індійських мурах робочі влаштовують «дуель», визначаючи, хто ж займе її місце. Переміг мураха більше не займається пошуками їжі, а командує іншими і відкладають яйця, по суті, граючи роль королеви. За допомогою ряду експериментів вчені спробували з’ясувати, якими змінами в мозку мурашки супроводжуються відповідні переходи.
Дослідники зосередили свою увагу на ювенільному гормоні III (JH3) та екдистероїдному гормоні 20-гідроксиекдизону (20e). Зазначені гормони регулюють соціальну поведінку мурах і навіть деяких інших соціальних комах, таких як бджоли. Було з’ясовано, що введення JH3 блокувало мисливський інстинкт мурах, а 20E стимулював активність яєчників.
Подальші дослідження показали, що вищевказані гормони впливають на нейрони мурашок, активуючи білок, відомий як гомолог Крюппеля 1 (Kr-h1). У цьому випадку білок є вимикачем, а гормони – пальцями, які тиснуть на нього і впливають на стан мозку.
Після того, як білок повністю видаляли з нейронів мурах, робітники починали поводитися як королеви, а Королеви – як робітники. Тепер вченим належить з’ясувати, чи грає Kr-h1 таку ж роль у інших соціальних тварин.
- Учені з’ясували, чому акули нападають на людей.