Вчені знайшли в розкопаному скелеті найдавніший штам чуми

Вчені знайшли найдавніший з відомих на сьогоднішній день штамів чуми в скелеті людини, вік якого становить більше п’яти тисяч років. Про це повідомляє українська служба ВВС.

Кістки мисливця-збирача були знайдені на території сучасної Латвії біля річки Салаца. У скелеті виявили сліди бактерії Yersinia pestis, яка є збудником чуми.

При цьому в ДНК стародавньої бактерії немає декількох генів, які в майбутньому зробили чуму небезпечною хворобою. П’ять тисяч років тому вона ще не могла передаватися через бліх, яких у свою чергу переносять щури та інші гризуни. При цьому бубонна чума, що спустошувала міста Європи в Середньовіччі, поширюється саме таким чином.

Знайдені кістки належать чоловікові віком близько 30 років, який, як передбачається, помер від чуми, проте був похований так само, як і інші його одноплемінники. Тобто, те, що трапилося з чоловіком не сприймалося як щось страшне або екстраординарне.

На думку вчених, найбільш ймовірно чоловіка вкусив гризун і він помер через кілька днів. У трьох інших знайдених в похованні скелетах не виявлені сліди чуми.

Мутована кілька тисячоліть пізніше чума стала смертоносною і спустошила майже половину населення Європи в XIV столітті. Зараз чуму лікують антибіотиками.

В результаті виявлення збудника чуми ранньої форми змусило вчених переглянути попередні уявлення про еволюцію хвороби. Раніше була поширена гіпотеза про те, що чума була такою ж заразною і в первісні часи. Тепер допускається, що тоді хвороба ще не була настільки заразною і великих спалахів епідемії в стародавні часи не було.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.