Вченим вдалося виростити штучні м’язові волокна, з них можна робити бронежилети

Американські вчені розробили технологію синтетичної хімії, за допомогою якої зуміли синтезувати високомолекулярний м’язовий білок титин у вигляді волокон. Про це пише журнал Nature.

Титин, що складається з понад 500 тис. атомів, виконує роль “молекулярної пружини” в м’язових волокнах. За його допомогою скорочуються м’язи. Вчені вже намагалися створити штучні м’язові волокна для біоінженерії та робототехніки, проте всі дієві способи зводилися до виділення титину з живих тканин тварин.

Дослідники з Вашингтонського університету в Сент-Луїсі знайшли нову технологію. Їм вдалося виростити великі білкові молекули всередині спеціальних бактерій. Ці молекули в 50 разів об’ємніші та масивніші, ніж всі відомі бактеріальні білки.

За допомогою таких бактерій вчені синтезували молекули титину і створили волокна, які в 10 разів тонше людської волосини.

Такі волокна мають видатні механічні та хімічні властивості. Наприклад, їхня жорсткість, міцність і ударна в’язкість вище, ніж у кевлара (волокно, яке має високу міцність). Таким чином з цих волокон можна робити захисне спорядження, зокрема бронежилети або робочу форму.

Титінові волокна повністю біосумісні завдяки своїй ідентичності натуральним м’язовим волокнам. При використанні в хірургії або біоінженерії вони не будуть викликати запалення.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.