У серпні 2021 року українців чекає низка змін у різних сферах, деякі з яких торкнуться всіх громадян, інші – окремих категорій населення. Про це повідомляє “НВ“.
Нові правила в’їзду в Україну
З 5 серпня українці, які виїхали за кордон до 4 серпня, зможуть спокійно повернутися в країну навіть після нововведень. Ті, хто будуть їхати з України після 5 серпня, повинні мати хоча б одне щеплення від коронавірусу, щоб не проходити 10-денну самоізоляцію. Також можна здати негативний ПЛР або антиген-тест вже в Україні, після приїзду.
Іноземцям після приїзду в нашу країну після 5 серпня потрібен повний курс вакцинації або негативний результат тесту, зроблений за 72 години до виїзду, а також страховий поліс.
Невакцинованим українцям та іноземцям запропонують встановити додаток “Дій вдома”, який через 72 години почне відраховувати термін 10-денної самоізоляції, якщо людина за цей час не здасть ПЛР-тест і не додасть в систему його негативний результат. При цьому, всі, хто в’їжджає в Україну з території Росії та Індії, будуть змушені проходити 14-денну самоізоляцію без можливості достроково її завершити.
Набрання чинності законом про електронні паспорти
З 23 серпня електронні паспорти стануть повними аналогами паперових і пластикових документів, оскільки вступить в силу закон “Про Єдиний державний демографічний реєстр і документи, що підтверджують громадянство України, що засвідчують особу або її спеціальний статус”. Верховна Рада прийняла його 30 березня 2021 року, а президент Володимир Зеленський затвердив документ 15 квітня.
За інформацією Офісу президента, е-паспортами через додаток “Дія” користуються вже близько 5 млн українців. Закон прирівнює е-паспорти до біометричних закордонних паспортів і ID-карт. Ці електронні документи формуються безкоштовно за бажанням, їх можна пред’являти на території України для посвідчення особи та підтвердження громадянства, крім випадків перетину кордону, в’їзду та виїзду з тимчасово окупованої території.
Цифрові документи можна використовувати:
- для подорожей залізницею або літаком в межах України;
- для отримання медичного обслуговування;
- для банківських операцій;
- для отримання адміністративних, готельних, телекомунікаційних, бібліотечних, поштових послуг;
- при здійсненні покупок в магазинах;
- для підтвердження особи за запитом поліції та правоохоронних органів.
У Мінцифри називають основними перевагами таких документів простоту отримання, зручність використання і захищеність від підробок.
Завершення основної частини вступної кампанії цього року
До 18:00 години 2 серпня абітурієнти, які потрапили до списків рекомендованих до зарахування, повинні подати оригінали документів до ВНЗ, де мають намір навчатися. Вони можуть привезти документи особисто в приймальну комісію, послати поштою з обов’язковим описом вкладень, або відправити електронною поштою.
Абітурієнти, які до зазначеного часу не передадуть документи до ВНЗ, втратять можливість зарахування на бюджет, однак зможуть вступити на контрактну форму навчання. Зарахування вступників бюджетників має бути проведено не пізніше 9 серпня. З 10 серпня розпочинається надання рекомендацій до зарахування абітурієнтів на контракт.
До 19 серпня здійснюватиметься переведення на вакантні місця державного / регіонального замовлення та на контрактні місця.
“Нафтогаз” стає “запасним” постачальником газу для всіх споживачів
З 1 серпня набуває чинності рішення про автоматичний перехід всіх споживачів газу в Україні до постачальника “останньої надії” — Державної компанії “Нафтогаз Україна”. Йдеться про випадки, коли основний постачальник з певної причини не може виконати свої зобов’язання.
Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк зазначив, що це важливе рішення, яке спрямоване на захист прав споживачів. Він пояснив, що тепер всі споживачі будуть забезпечені теплом, навіть якщо підприємства теплокомуненерго з якої-небудь причини не отримуватимуть природний газ, то автоматично його постачальником стає “Нафтогаз”.
Відповідне рішення НКРЕКП прийняла в липні поточного року у зв’язку з відкриттям повноцінного конкурентного газового ринку. З 1 серпня “Нафтогаз” як постачальник «останньої надії» забезпечуватиме споживачів, коли виробник теплової енергії залишився без постачальника або у діючого постачальника відсутня підтверджена номінація для потреб виробника теплової енергії.
Додаткові вихідні
У зв’язку зі святкуванням 24 серпня 30-ї річниці проголошення незалежності України, громадяни отримають кілька додаткових вихідних. Неробочими будуть 4 дні поспіль: з 21 по 24 серпня включно. Однак субота 28 серпня буде робочою. Цього дня українці відпрацьовуватимуть вихідний день, перенесений на понеділок 23 серпня.
Також неробочими будуть інші суботи та неділі місяця: 1, 7, 8, 14, 15 і 29 серпня. В цілому в серпні 2021 буде 21 робочий день і 10 вихідних.
Кабмін може подовжити карантин через коронавірус
У середині червня карантин через пандемію був подовжений в Україні до 31 серпня. Через поширення небезпечного штаму коронавірусу “Дельта” висока ймовірність, що Кабмін у серпні продовжить карантин на осінній період. Наприкінці червня голова парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький зазначив, що країна має бути готова до нової хвилі заражень, тому карантинні обмеження в цілому не скасовуються.
Попередньо до 31 серпня всі регіони України знаходяться в “зеленій” зоні, коли всі повинні дотримуватися масочного режиму в громадському транспорті, в приміщеннях і під час масових заходів. Через зростання числа госпіталізацій інфікованих можливе посилення обмежень в окремих областях.
Надбавки для військових пенсіонерів
У серпні 400 тисяч військових пенсіонерів отримають надбавки до пенсії за липень. Мінімальна пенсія для учасників бойових дій підвищилася на 45% або на 834,3 грн. Вона становить 210% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. До цього мінімальна пенсія для них становила 165% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Також надбавка в розмірі 2 тисяч буде нарахована військовослужбовцям, яким була призначена пенсія до 1 березня 2018 року.
Коли будуть введені нові тарифи на електроенергію
З 1 серпня в Україні мали змінитися тарифи на електроенергію, проте Кабмін переніс підвищення на вересень. Споживачів електроенергії поділять на 4 категорії, від яких залежатиме вартість послуг:
- споживання до 100 кВт-год на місяць;
- від 100 до 300 кВт-год на місяць;
- від 300 до 500 кВт-год на місяць;
- від 500 кВт-год і більше.
Незважаючи на те, що точних цифр ще немає, в Міненергетики заявили, що для першої категорії тарифи залишаться відносно низькими. Очікується, що такі споживачі зможуть платити навіть менше нинішньої вартості електроенергії. При цьому, для домогосподарств четвертої категорії буде встановлено найвищий тариф. Імовірно, він становитиме від 3 до 3,5 грн/кВт-год.
У Міненергетики попередили, що ціни також будуть відрізнятися для різних регіонів. На даний момент з початку 2021 року для побутових споживачів дійсний єдиний тариф — 1,68 грн за кВт-год.