23 травня 2019 року вступаючи на посаду начальника Генерального штабу Руслан Хомчак виступив з гучною промовою. Він заявив, що тепер в армії головна цінність – це людина.
Тоді він наказав припинити показуху, підміну понять і “окозамилювання”, а також створити належні умови служби особового складу.
“Забезпечити підготовку військ за стандартами НАТО з впровадженням набутого досвіду”, – заявляв тоді начальник Генштабу.
Як його підлеглі виконали наказ і чи змінились умови служби та навчання з приходом нового Начальника Генштабу показує ситуація в 184 навчальному центрі в Старичах.
Військовослужбовці, які проходять навчання в навчальному центрі публікують у соціальних мережах відео величезних черг в їдальню.
Ми дізналися у військових, які зараз проходять підготовку в Центрі, така ситуація триває вже кілька років. У тому числі і зараз. Як розповів один із сержантів, їм доводиться щодня стояти по 30-40 хвилин в черзі за їжею на вулиці, а потім стільки ж всередині їдальні.
Джерело в навчальному центрі пояснило величезні черги тим, що вони заявляють про готовність прийняти велику кількість військовослужбовців без належної інфраструктури. Так сталося і з їдальнею – вона просто не розрахована на таку кількість особового складу.
Така ж ситуація і з розміщенням особового складу, якщо казарм не вистачає – їх селять прямо в наметах. Спасибі, що взимку не змушують там жити.
Офіцер, на умовах анонімності, розповів, що їх в місто практично не випускають. А щоб не втекли – забирають документи, військовий квиток.
Сержанти, які проходили в Центрі спеціальну підготовку кажуть, що вступні та випускні іспити перетворилися на формальність – беруть всіх підряд.
Проблеми спостерігаються і матеріальною базою. Вона попросту зносилася. Розбиті каски і автомати на болтах – це норма для Старичей.
Деякі викладачі вважають за краще не напружуватися, а просто читають лекцію з листочка.
А щоб не проводити багато занять – військові виганяють на плац і влаштовують шикування і стройову. Привіт “совок”.
Все це результат безвідповідального ставлення до якості особового складу, як з боку Управління бойової підготовки Сухопутних військ, Генштабу так і по лінії сержантів. Всі поспішають звітувати про високі показники і не звертають уваги на якість.
Та й про яку якість підготовки можна говорити, коли солдати, сержанти і офіцери змушені по кілька годин на день проводити в чергах за їжею і ночувати в наметах?
А що там у сержантів?
В армії є декілька підрозділів на різних рівнях, які відповідають за той чи інший напрямок. Вони і повинні контролювати те, що відбувається на різних рівнях. Наприклад, по сержантській лінії знали про ситуацію, але нічого не змогли, або не захотіли зробити.
Вже кілька років у ЗСУ йде сержантська реформа. На гранти її починала співробітниця Офісу Реформ Міноборони Інна Шевчук. Ініціативи щодо сержантського складу вона сприймає, як критику “її” реформи, тому Шевчук їх блокує ще на етапі зародження.
Як раз вчора вона дала інтерв’ю де вона нагадала прописну істину, що сержанти “це люди, які справді перебувають в окопах із військовими, турбуються про них. Є такий вираз, що вони – мама і тато для військових та думають про те, щоб вони були забезпечені, одягнені, нагодовані та підготовлені. І в багатьох випадках, коли я спілкувалася з різними сержантами, я справді бачила, що такими вони і є”.
Вона зазначила, що сержант це права рука офіцера. “Тому що офіцер – це, в першу чергу, стратег, людина, що займається плануванням, розвитком і думає, яким чином розвивати той чи інший підрозділ, тобто управляє”.

В цілому вона багато говорила про важливу роль сержантів у ЗСУ, але мабуть за плануванням графіків Андрія Загороднюка вона провалила роботу і з плануванням по сержантам. До міністра не можуть потрапити його ж підлеглі, зриваються проекти і поставлені завдання не виконуються вчасно. За це їй неодноразово робили зауваження. Проблеми є і на сержантському напрямку. Її протеже головний сержант ЗСУ Олександр Косинський не в змозі вирішувати проблеми особистого складу, і часто не може захистити позиції своїх підлеглих.

Результат його посереднього ставлення до підлеглих і того, які умови для них мають бути створені ми бачимо на відео вище. Про яку мотивацію особового складу можна говорити?
Як повідомили джерела InfoResist, Косинському неодноразово доповідали про ситуацію в навчальному центрі. Сержанти скаржилися на низьку якість підготовки, жахливі умови розміщення. Як видно – віз і нині там.
Картинка для НАТО
Разом з цим “совком” сусідить Міжнародний центр миротворчості та безпеки. Туди регулярно приїжджають військових країн НАТО. Вони напевно і не здогадуються, в яких умовах в декількох сотнях метрів від них готують особовий склад української армії.
Для них створені всі умови – біотуалети і навіть коротко стрижені газони. І звичайно ж вони не стоять у чергах за їжею.
Проблеми є і в інших навчальних центрах
Кажучи про заборону “окозамилювання”, не можна не згадати ситуацію, яка нещодавно відбулася в навчальному центрі “Десна”.
Генерал Хомчак поставив завдання провести перепідготовку інструкторів навчальних центрів ЗСУ. В управлінні бойової підготовки Генштабу взялися виконувати завдання, але не по-новиму, а по-старому. І це незважаючи на те, що в управлінні новий керівник. Вирішили не винаходити велосипед, читай новий курс, а дати базовий курс, який і так всі знають.
Взяли програму “курсу інструктора базової загальновійськової підготовки солдата” від 2016 року і навчають по ній. Коли інструктора почали обурюватися, то замість трьох місяців курс скоротили до 6 тижнів. Скасувати його не зважилися, так як потрібно виконувати телеграму НГШ.
Так і займаються зараз інструктора тим, що і так роблять кожен день у своїх центрах – навчають курсантів окопуватися, елементарним стрілецьким вправам і орієнтуватися на місцевості.
Замість того, щоб дати інструкторам нові знання їх пхають старими, а на верх відзвітують – перепідготовку інструкторського складу виконали.
У Генштабі приймуть це за чисту монету і будуть думати, що інструктора стали на рівень вище, а значить і їх підопічні отримають більше знань. Але по факту – ні.
Вирішити проблему легко
Сподіваємося, що в ситуації з Старичами генерал Хомчак влаштує справжню перевірку, а його підлеглі не будуть в черговий раз розповідати, що публікації про армію грають на руку агресору (останнім часом всі свої факапи військові виправдовують саме так). На руку Путіну грає в першу чергу низька якість особового складу. І нагадаємо, “окозамилювання” заборонив Хомчак.
Насправді вирішити цю проблему не складно, достатньо не забувати просту істину – людина найвища цінність. Тоді офіцери з бойової підготовки будуть розуміти, що їдальня на 100 осіб (образно) не може комфортно прийняти 1000, а казарми на 100 осіб прийняти 1000. Спроможності Центру повинні знати, як офіцери, які там працюють, так і ті хто туди направляє особовий склад. А коли офіцери згадають, що інструктор може якісно навчити лише певну кількість людей, зникне безглузде марширування на плацу і виходи в наряди. Стандарти НАТО, це в першу чергу про людей, а не про кількість.
Якщо ви вчилися в даному навчальному центрі і вам є, що розповісти або показати – пишіть: [email protected].