Верховний Суд підтримав рішення судів, які визнали за позовом “Нафтопереробного комплексу ” Галичина” протиправним штраф АМКУ до низки “приватівських” компаній за змову на нафтових аукціонах «Укрнафти» на загальну суму 1,3 млрд дол. Відповідну постанову оприлюднено в реєстрі судових рішень.
Колегія суддів ВС дійшла висновку, що Антимонопольний комітет не досліджував об’єктивні фактори, які впливають на поведінку учасників торгів, а також не обґрунтував наявність зв’язку між ними.
У рішенні суду йдеться про те, що касаційну скаргу АМКУ залишили без задоволення, а рішення Господарського суду Києва від 7 серпня 2017 року і постанову Північного апеляційного господарського суду від 30 січня 2019 року у справі № 910/9971/17 залишили без змін.
Йдеться про скарги АМКУ №126 від 23 березня, згідно з якими комітет визнав, що “Укртатнафта” і НПК «Галичина» у числі інших компаній групи «Приват» Ігоря Коломойського спотворювали результати аукціонів з продажу нафти і газоконденсату “Укрнафти”, а також підприємств, що працюють з нею за договорами про спільну діяльність.
«Укртатнафту» в загальному оштрафували на 1 млрд грн, НПК «Галичина» на 326,9 млн грн.
Суди першої та апеляційної інстанцій відхилили всі доводи Антимонопольного комітету і підтримали позицію групи «Приват». Зокрема, судді вирішили, що АМКУ не встановив, яким саме способом учасники торгів могли узгоджувати свою поведінку і обмінюватися інформацією. Також суди відхилили твердження комітету про зв’язок між собою підприємств – «Укртатнафта», НПК «Галичина», «Прикарпатьенафтотрейд», «Котлас», «Галнафта», «Гарант-УТН».
На аукціонах, які відбулися в 2015 році, «Укрнафта» безкоштовно передала свою нафту, наростивши дебіторську заборгованість. Компанії не сплатили за нафту 6,6 млрд грн. У 2016 році «Укрнафта» подала на них до суду з вимогою про стягнення 7,6 млрд грн боргів. Гроші так і не були сплачені і цим зайнялося НАБУ.
Зазначимо, що з 2003 року «Укрнафта» контролюється менеджментом бізнес-групи «Приват» олігарха Ігоря Коломойського, якому належить майже половина акцій компанії. Більша частина акцій перебуває у власності «Нафтогазу».