Аміачна селітра, яка вибухнула в порту Бейрута 4 серпня минулого року, належала компанії Savaro Ltd, пов’язаній з українським бізнесменом Володимиром Вербонолом. Про це йдеться в розслідуванні проєкту OCCRP.
Після вибуху журналісти з’ясували, що компанія Savaro Ltd, яка зареєстрована в Лондоні, зафрахтувала партію хімікатів вагою 2750 тонн у 2013 році. Вона планувала відправити її з Грузії в Мозамбік на завод з виробництва вибухових речовин.
Однак судно-перевізник селітри MV rhosus затрималося в порту ліванської столиці через неоплачені борги і технічні несправності.
Savaro Ltd входить в мережу компаній з продажу аміачної селітри Savaro, як і Agroblend Exports (BVI) Ltd – ще одна компанія-власник вантажу. З’ясувати кому належить мережа компаній було непросто, оскільки справжні акціонери ховаються за офшорними номінальними директорами та акціонерами.
Під підозру потрапив український бізнесмен Володимир Вербоноль. Він володіє однойменною компанією в Дніпрі. Однак спочатку він заперечував будь-який зв’язок з постачанням з Бейрута, тому уникнув подальшої уваги правоохоронців.
Розслідування OCCRP показало, що за Savaro дійсно стоїть Вербоноль. Журналісти з’ясували, що компанія була частиною більш широкої ділової мережі, яка торгувала аміачною селітрою технічної чистоти для виробництва вибухових речовин.
Мережа Savaro, що базується в Дніпрі, належить кільком бізнесменам, зокрема Вербонолю та його тестю Миколі Алісеєнку. Українці замаскували свої операції півдюжиною торгових найменувань і підставними компаніями в різних країнах світу. Мережа продавала хімікати африканським країнам щонайменше з 2000-х років.
Минулого місяця юристи подали позов до британського суду на Savaro від імені колегії адвокатів Бейрута і жертв вибуху. Однак, за даними журналістів, власники компанії хочуть замести сліди, тому 23 серпня Savaro перейшла у власність українського адвоката Володимира Глядченка, який і раніше був пов’язаний з однією з українських філій корпорації.
- 4 серпня 2020 року в порту Бейрута вибухнули 2750 тонн аміачної селітри, конфіскованої в 2014 році з корабля Rhosus.
- Унаслідок вибуху загинули близько 200 осіб, тисячі людей були поранені. Також ударна хвиля пошкодила або повністю знесла будівлі в радіусі 10 км.
- У рамках розслідування вибуху в порту затримано 16 осіб, зокрема і його директор.
- У жовтні 2020 року суд у Лівані ініціював процедуру арешту двох росіян. Інтерпол оголосив їх у розшук.