Україна уклала п’ятирічний контракт на транзит російського газу з можливістю пролонгації. Про це під час брифінгу заявив міністр енергетики Олексій Оржель.
Новий договір передбачає можливість пролонгації на 10 років.
“Транзит на п’ять років з можливістю пролонгації на тих умовах, які зараз передбачені на перші п’ять років, – ще на наступні десять років”, – сказав міністр енергетики.
Мінімально гарантовані обсяги транспортування газу: перший рік – 65 млрд куб. і 40 млрд куб. на наступні 4 роки.
Також передбачено збільшення тарифу на транспортування. Він буде визначатися регулятором і буде збільшений.
Також міністр додав, що Росія виплатить 2,9 млрд доларів грошима за рішенням Стокгольмського арбітражу.
“Ця сума, яка зафіксована у рішенні Стокгольмського арбітражу, буде виплачена грошима. Буде виплачена, якщо ми реалізуємо всі пакетні позиції, ще до Нового року”, – сказав Оржель.
Також він додав, що зобов’язань прямої закупівлі газу “Нафтогазом” у “Газпрому” в пакеті немає, закупівлі будуть обговорюватися на базі ціни хаба NCG.
Дані пакетні домовленості передбачають відкликання всіх позовів.
“Пакетне рішення передбачає перегляд позицій щодо майбутніх арбітражів. Рішення про $3 млрд чітко визначено. А рішення про інших (арбітражах – ред.) – будуть в рамках пакету відкликані”, – сказав Оржель.
Директор з розвитку бізнесу НАК “Нафтогаз” Юрій Вітренко також пояснив, чому Росія пішла на ці угоди.
“Навіть той новий арбітражний процес, який зараз проходить, відповідні позовні вимоги з боку “Нафтогазу” на суму більше 12 мільярдів доларів стали певним економічним стимулом для того, щоб російська сторона замість того, щоб відповідно судитися і нести ризик, що вони ще раз програють. І відповідно змушені будуть оплатити ці кошти вони вирішили продовжити транзит. І в такій, більш стандартний спосіб платити Україні за те, що газ буде транспортуватися європейським споживачам”, – додав він.
Вітренко додав, що документи по пакетним домовленостям повинні бути підписані до 29 грудня.
https://youtu.be/UWBRj26_PUk
Нагадаємо, що минулий 10-річний контракт закінчується наступного року 1 січня. Він передбачав прокачування 90 млрд кубометрів газу в рік. Спочатку в “Нафтогазі” скептично ставилися до можливості продовження договору на транзит і були готові до його припинення.
У 2019 році “Газпром” платив $2,61 за 1 тис. куб. м на 100 км. В жовтні Київ підняв цей тариф до $3,21. Ця ціна не сподобалася російському газовому монополісту і там її назвали дуже високою.