Згідно з дослідженням Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), війна в Україні значно зміцнила позиції США як головного експортера зброї у світі. За період 2020-2024 років американський експорт озброєнь зріс більш ніж на 20%, досягнувши 43% від загального обсягу світового ринку, пише NYT.
“США перебувають в унікальній позиції, коли йдеться про експорт зброї. Їхня частка становить понад чотири рази більше, ніж у найближчого конкурента – Франції”, – зазначив директор програми SIPRI з питань трансферу озброєнь Мет’ю Джордж.
Україна стала найбільшим імпортером озброєнь у період 2020-2024 років, збільшивши свої закупівлі майже в 100 разів у порівнянні з 2015-2019 роками. Загалом імпорт зброї до європейських країн зріс на 155%, що пов’язано як із загрозою з боку Росії, так і з тиском США на союзників щодо переозброєння.
Це дослідження з’явилося на тлі того, що адміністрація президента Дональда Трампа чинить тиск на Україну щодо завершення війни. Трамп неодноразово заявляв, що США мають отримати компенсацію за військову допомогу Україні, зокрема у вигляді доступу до критичних мінеральних ресурсів країни. Президент України Володимир Зеленський відкинув цю позицію, наголосивши, що значна частина з 174 мільярдів доларів, виділених Конгресом США у відповідь на вторгнення Росії, фактично залишилася в американській оборонній промисловості.
Тим часом адміністрація Трампа активно просуває продаж американської зброї союзникам. Минулого місяця Bloomberg повідомляв, що Вашингтон наполягає на тому, щоб європейські країни збільшили закупівлю американських озброєнь для зміцнення НАТО.
Дослідження SIPRI також відзначає, що військова допомога Україні значно сприяла американським виробникам зброї. Більшість американських озброєнь надходила через механізм президентського вилучення (drawdown authority), що дозволяє США передавати зброю з власних резервів, а також через програми закупівель напряму у виробників. Крім того, європейські країни також використовували свої запаси, що створило додатковий попит на американське озброєння.
Водночас експорт російської зброї різко скоротився – на 64% у порівнянні з попереднім п’ятирічним періодом. На думку SIPRI, падіння почалося ще до війни, зокрема через те, що Індія почала орієнтуватися на інших постачальників, а Китай наростив власне виробництво.
Адміністрація Трампа прагне збільшити продажі зброї Індії. Минулого місяця президент США заявив прем’єр-міністру Індії Нарендрі Моді, що розраховує на “мільярдні” оборонні контракти, зокрема на постачання винищувачів F-35.
Європейські країни значно активізували закупівлі американських озброєнь у 2020-2024 роках, і цей регіон вперше випередив Близький Схід за обсягами поставок. Проте багато з укладених контрактів ще не виконано, що може призвести до ще більшого зростання експорту США в наступні роки.
У той же час, майбутні перспективи залишаються невизначеними. Зупинка американської допомоги Україні може вплинути на ринок, а європейські країни, попри зростання витрат на оборону, можуть прагнути зменшити залежність від США.
“Деякі європейські союзники, можливо, почнуть більше покладатися на власне виробництво замість закупівель в Америці, з огляду на заяви Трампа та його ставлення до альянсу”, – зазначив експерт з питань озброєнь Вільям Д. Гартунг.