ВОЗ: Скорочення фінансування USAID загрожує глобальним зростанням смертності від туберкульозу

Скорочення бюджету Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) адміністрацією Дональда Трампа створює загрозу зростання захворюваності та смертності від туберкульозу у світі, попереджають медичні експерти. Про це пише NBC NEWS.

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) цього тижня заявила, що масштабні скорочення фінансування можуть поставити під загрозу мільйони життів, оскільки багато країн значною мірою залежать від іноземної допомоги у боротьбі з туберкульозом.

«Без негайних дій багаторічні досягнення у боротьбі з туберкульозом можуть бути втрачені», – заявила директорка Глобальної програми ВООЗ з туберкульозу та здоров’я легенів доктор Тереза Касаєва в середу.

За даними ВООЗ, туберкульоз залишається найбільш смертельною інфекційною хворобою у світі. У 2023 році від нього померли близько 1,25 мільйона людей, а загальна кількість випадків захворювання сягнула рекордних 8,2 мільйона.

До недавнього часу USAID забезпечувала близько 25% міжнародного фінансування програм боротьби з туберкульозом, що складало до 250 мільйонів доларів щороку. Агентство мало програми в 24 країнах, але після скорочення бюджету поставки ліків почали зриватися, лабораторні служби зазнали серйозних порушень, а системи моніторингу фактично припинили роботу.

Наслідки цього відчутні вже зараз, особливо в 18 країнах з найвищим рівнем захворюваності, переважно в Африці.

Смерті, яких можна було уникнути

В Уганді скорочення фінансування USAID призвело до нестачі коштів на оплату праці медичних працівників, що ускладнює процес сповіщення пацієнтів про позитивні результати тестів та їх подальше лікування.

«Люди можуть отримати діагноз лише після того, як залишили клініку, і не знати, що вони хворі. Просто немає ресурсів, щоб знайти та попередити цих пацієнтів», – пояснив епідеміолог Єльської школи громадського здоров’я доктор Люк Девіс.

За оцінками експертів, лише з 24 січня, коли фінансування було припинено, це могло призвести до 3 400 додаткових смертей від туберкульозу та 6 000 нових випадків захворювання.

Зростання поширеності хвороби може зачепити і США. У 2023 році Центри з контролю та профілактики захворювань (CDC) зафіксували понад 9 600 випадків туберкульозу, що на 16% більше, ніж у попередньому році, та на 9% вище за рівень до пандемії у 2019 році. В Канзасі з початку 2024 року триває спалах, під час якого зафіксовано 68 активних випадків.

«Інфекційні хвороби не знають кордонів, тому і наша боротьба не повинна зупинятися на кордонах», – заявив професор глобального здоров’я Еморійського університету доктор Кеннет Кастро.

Катастрофічні наслідки для медичних інновацій

Раніше USAID відігравала ключову роль у ранньому виявленні нових випадків туберкульозу, покращенні логістики постачання ліків та підтримці розробки нових методів лікування. Агентство фінансувало мобільні клініки, системи штучного інтелекту для аналізу рентгенівських знімків, а також програму Global Drug Facility, яка допомагала країнам купувати ліки за нижчими цінами.

Проте після кадрових скорочень і припинення фінансування 90% іноземних гуманітарних програм, багато цих ініціатив зупинилися.

Скорочення як частина політичного курсу

Різке урізання бюджету USAID є частиною ширшої політики скорочення державних витрат, яку очолюють Дональд Трамп та Ілон Маск через Департамент державної ефективності.

Минулого місяця Маск написав у соцмережі X, що він «відправляє USAID у дробарку», зазначивши, що він і Трамп погодилися на ліквідацію агентства.

Федеральні суди поки що відхилили позови співробітників USAID та підрядників, які вимагали дозволу продовжити свою роботу. Однак у середу Верховний суд США постановив, що адміністрація Трампа повинна виплатити 2 мільярди доларів підрядникам USAID за вже виконані роботи.

ВООЗ прагне до 2030 року скоротити кількість випадків туберкульозу на 80% та смертність – на 90%, але після скорочення фінансування ці цілі стають ще менш досяжними.

«Втрата фінансування на фінальному етапі боротьби з хворобою є найбільш тривожною», – заявила професорка Каліфорнійського університету у Сан-Франциско Прія Шете. «Це може коштувати мільйонів життів».

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.